your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Aleksander (2004)

Tytuł oryginalny: Alexander

Reżyseria: Oliver Stone

Aleksander Wielki (Colin Farrell) podbił 90 procent ówczesnego świata, zanim osiągnął 25 lat. Wraz ze swą niezwyciężoną grecką i macedońską armią w ciągu 8 lat przemierzył 35 tysięcy kilometrów obfitujących w oblężenia i podboje, których ukoronowaniem było stworzenie gigantycznego imperium. W chwili śmierci w wieku 33 lat był panem ówczesnego świata. Fascynujący życiorys Aleksandra to nie tylko bitwy i podboje. Niezwykłe i kontrowersyjne było też jego życie osobiste – niekonwencjonalne relacje z zaborczą matką Olimpias (Angelina Jolie), próby sprostania wymaganiom ojca – wielkiego macedońskiego króla, a jednocześnie pijaka i lubieżnika Filipa II (Val Kilmer), związek z przyjacielem, kochankiem i dowódcą wojsk Hefajstionem (Jared Leto), zaskakujące małżeństwo z baktryjską księżniczką Roksaną (Rosario Dawson) – to wszystko składa się na obraz wybitnego człowieka, który udowodnił, że śmiałym szczęście sprzyja.

Obsada:

JuliaMaa JuliaMaa napisał(a) o Aleksander

10/10!

gretaa77 gretaa77 napisał(a) o Aleksander (7)

Film "Aleksander" widziałam w wersji trwającej 3 godziny i 30 minut. Jakoś się nie nudziłam, jak wiele osób często pisze o tym filmie. Oczywiście wolę inne filmy historyczne, ale film o Aleksandrze nie był taki zły. Farell, myślałam że spisze się gorzej, a nawet udźwignął tę rolę. Choć wołałabym innego aktora. Ciekawe role kobiecie: Angeliny Jolie i Rosario Dawson, która według mnie bardzo dobrze zagrała Roksanę. Czegoś zabrakło temu filmowi, tu nawet nie chodzi o dłużyzny. I przyznam, że muzyka [...] Przeczytaj całość

7 gwiazdki

blade blade napisał(a) o Aleksander

Od tego typu ekranizacji oczekiwałem więcej.

6 gwiazdki

lapsus lapsus napisał(a) o Aleksander

Spierniczony, żeby nie powiedzieć dosadniej, wysokobudżetowy film historyczny.

4 gwiazdki

kocio kocio napisał(a) o Aleksander

Rzecz dosyć przeciętna artystycznie, można sobie obejrzeć bez przykrości gdy akurat leci, ale specjalnie zdobywać byłoby przesadą. Prawdziwa historia za "Aleksandrem" jest jednak niezwykła i za wartość edukacyjną film doceniam oraz za kostiumy i plenery. Nawet patos nie wkurza zanadto, choć skoro mowa o podboju świata i chwale trochę go w filmie jest (ale żeby go nabijać kosztem biednego Hopkinsa?!... tak się nie robi z talentami aktorskimi, wszyscy zresztą wypadli blado, gwiazdy i niegwiazdy).

6 gwiazdki

olamus olamus napisał(a) o Aleksander

Jak o tak ciekawej postaci historycznej można było zrobić tak nieudany film?

3 gwiazdki

Elsa Elsa napisał(a) o Aleksander

Wyjątkowo rozłażący się film i wyjątkowo niedobrze wybrany aktor do głównej roli - ODROSTY, soczewki itd., zresztą pomijając odrosty, po prostu nie wygląda na Aleksandra (trzeba mieć aparycję, charyzmę, itd. itp.). Strasznie amerykańskie. Zmarnowany temat.

2 gwiazdki

markgo markgo napisał(a) o Aleksander

Nuda - nawet nie udało mi się obejrzeć całego filmu, pomimo najszczerszych chęci.

1 gwiazdki