your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Altiplano (2009)

reż: Peter Brosens, Jessica Hope Woodworth

Film zderza ze sobą losy dwóch zupełnie odmiennych kobiet europejskiej fotoreporterki wojennej Grace i Saturniny, peruwiańskiej Indianki z ludu Keczua. Grace po tragedii jaką przeżyła podczas wojny w Iraku decyduje się rzucić swój zawód. Jej mąż Max, okulista pracujący w wioskach Altiplano ginie w zamieszkach po śmierci narzeczonego Saturniny. Chłopaka zabiła wydostająca się z kopalni rtęć, która skaziła środowisko. Grace wyrusza w podróż na miejsce śmierci męża. Drogi obu kobiet przetną się na Altiplano.
To film trudny do opisania. Przekracza bowiem wszelkie gatunki, schematy i etykiety. Zdjęcia, muzyka, pejzaż dźwiękowy, dialogi i gra aktorów stapiają się w monumentalne oratorium. Słowa zatrzymują się w gardle, gdyż nie są w stanie oddać piękna Altiplano zachwycał się holenderski Critikat. Altiplano nagrodzono Golden Kinnaree Award na MFF w Bangkoku. (Tofifest)

Obsada:

yonten yonten ocenił(a) Altiplano

9 gwiazdki

kocio kocio dodał(a) zwiastun filmu Altiplano

Zwiastun: Altiplano

doktor pueblo doktor pueblo ocenił(a) Altiplano

7 gwiazdki

ScuMmy ScuMmy ocenił(a) Altiplano

6 gwiazdki

Esme Esme napisał(a) o Altiplano

"Bez obrazu nie ma historii." Obraz jest - prawdziwa wizualna ekstaza. Z historią trochę gorzej. Kilka potężnych scen na początku filmu zwiastuje genialny dramat o zacięciu społecznym. Potem pojawia się coraz więcej symboliki i poezji. Wstrząśnięto mną, a potem próbowano wprowadzić w liryczny nastrój. Nie wyszło, ale to ładna próba.

7 gwiazdki

michuk michuk opublikował(a) recenzję filmu Altiplano

Saturnina, the heroin of "Altiplano",easily states at some point that "only what is recorded counts". That's why she decides to videotape the biggest demonstration of her life hoping to make a difference. Przeczytaj artykuł

michuk michuk opublikował(a) recenzję filmu Altiplano

Saturnina, bohaterka "Altiplano" wypowiada w pewnym momencie kluczowe zdanie: "liczy się tylko to co zostało uwiecznione na kamerze". Dlatego najważniejszą demonstrację swojego życia postanawia zarejestrować Przeczytaj artykuł

michuk michuk napisał(a) o Altiplano

After "Milk of Sorrow" where Magaly Solier played a silent Native American girl who had to get rid of a stone in her heart in order to start living, here as Saturnina, she's furious and full of hatred. In both cases however we deal with lyrical, artistic cinema that speaks mainly through pictures accompanied by both native and classical/opera music. The synopsis suggests "Altiplano" is an accusation towards "Gringo". But it's fortunately way too universal to be read only this way.

7 gwiazdki

michuk michuk napisał(a) o Altiplano

Po "Gorzkim mleku" gdzie Magaly Solier wcieliła się w rolę milczącej indianki, która aby żyć musi zrzucić z siebie ciężar, tym razem jako Saturnina, jest pełna furii i nienawiści. W obu przypadkach mamy jednak do czynienia z kinem lirycznym, operującym w głównej mierze akompaniowanymi muzyką obrazami, delikatnie grającym na emocjach. Synopsis sugeruje ton oskarżycielski względem "gringo", ale film wymyka się spod tego schematu i dzięki temu posiada znamiona uniwersalności.

7 gwiazdki