your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Obywatel Kane (1941)

Tytuł oryginalny: Citizen Kane

reż: Orson Welles

Kiedy 76 letni Charles Foster Kane, magnat prasowy, na łożu śmierci wypowiada jedno, jedyne słowo "różyczka", wszyscy zgromadzeni w ogromnym zamku Kane`a Xanadu, popadają w konsternację. Nawet, przeprowadzona przez grupę dziennikarzy, wnikliwa analiza kronik filmowych nie daje odpowiedzi na pytanie, co oznacza owa enigmatyczna "różyczka". Ani w życiu publicznym Kane`a, ani jego życiu towarzyskim i zawodowym, nie można znaleźć rozwiązania dręczącej wszystkich zagadki. Jeden z reporterów postanawia rozszyfrować znaczenie tego słowa. Najpierw poznaje szczegóły nieszczęśliwego dzieciństwa Kane`a, a potem przeprowadza wywiady z czterema najważniejszymi postaciami z jego życia. Co gorsza, nikt z nich nie potrafi wyjaśnić znaczenia "różyczki", a rozwiązanie tej frapującej kwestii staje się coraz bardziej odległe...

Obsada:

michuk michuk napisał(a) o Obywatel Kane (7)

Po powtórnym obejrzeniu nadal uważam, że na dzisiejsze czasy ten film jest tylko oglądalny. Oczywiście w 1943 roku dostałby na pewno ode mnie dziesiątkę. Oglądalność 7/10, Innowacyjność 10/10. #różyczka

7 gwiazdki

kika kika napisał(a) o Obywatel Kane

Jutro ide na to do kina i se pooglądam o cos naskrobię już po - widziałam kiedyś ale zupełnie nie pamiętam

nula nula napisał(a) o Obywatel Kane

kultowy,tak wiem. ale oglądany w ciężkich warunkach, co nieco zakłóciło jego spójność i logikę. zdając sobie z tego sprawę wiem,że kiedyś będę musiała do niego wrócić, aby osądzić bardziej sprawiedliwie o jego wartości. poza tym,jedna istotna nieścisłość mnie razi w tym filmie...rażące niedopatrzenie- skoro kane był sam w momencie śmierci, to skąd wszyscy wiedzieli, jakie były jego ostatnie słowa?

7 gwiazdki

Oferma Oferma napisał(a) o Obywatel Kane

Pomijając wszystkie te historie i legendy związane z kulisami powstawania filmu to jest to po prostu widowisko, które się kapitalnie ogląda.

8 gwiazdki

magb magb napisał(a) o Citizen Kane

It's impossible to discuss Citizen Kane at the slightest depth without focusing on its historical importance, and avoiding phrases like "ahead of its time" isn't much easier. The reason for that is, of course, that it's all true. The main reason why this movie is so revered is the way almost everything just seems to come together perfectly, from the smallest details to the broadest themes and ideas. Citizen Kane is a masterpiece, very nearly worthy of its supernatural reputation.

9 gwiazdki

Stain Stain napisał(a) o Citizen Kane

Hasn't aged well IMHO

6 gwiazdki

pozor pozor napisał(a) o Obywatel Kane

Świetny film. Rewolucja w prowadzeniu akcji. Swietne zdjecia i ciekawy montaz.

7 gwiazdki

umbrin umbrin napisał(a) o Obywatel Kane

Zdjęcia wyprzedzające epokę, genialny scenariusz. Po prostu wspaniała produkcja.

10 gwiazdki

whatismyname whatismyname napisał(a) o Citizen Kane

After watching the first half or so, the 'mystery' was easily solved, and what was left was an alright movie. Can't really see what all the hoopla is about.

5 gwiazdki

andzia_w_kinie andzia_w_kinie napisał(a) o Obywatel Kane

Oglądałam go w kinie domowym pewnych sympatycznych Szwajcarów. Lektura obowiązkowa.

10 gwiazdki

Derufin Derufin napisał(a) o Obywatel Kane

Jeśli większość tej planety miałaby zginąć, to dobrze, żeby ocalał chociaż ten film... i jeszcze kilka innych, no i ze trzy płyty może...

10 gwiazdki

gandalf gandalf napisał(a) o Obywatel Kane

Właściwie do jednej rzeczy można się tylko przyczepić - muzyka jest strasznie kiczowata (coś w stylu Badalamentiego by się tutaj przydało). Poza tym jednak film bezbłędny i robiący wielkie wrażenie, zarówno pod względem nowatorskiej techniki, jak i uniwersalnej treści.

10 gwiazdki

brac brac napisał(a) o Obywatel Kane

Film,który na pewno nie zostałby dzisiaj okreslony "po prostu jako dobry" (michuk). Zachwyca perfekcyjnie prowadzona narracją, wzorcowo wręcz napisanym scenariuszem i niebanalną historią. Montaż i zdjęcia (Toland!) ciągle godne naśladowania. Pytam: co z tego, że teraz w filmach sufity to standard?

10 gwiazdki

michuk michuk napisał(a) o Obywatel Kane

Film, który wytyczył nowe standardy w kinie, ale sam w sobie nie przejął mnie jakoś niesamowicie. Teraz byłby określony po prostu jako dobry.

7 gwiazdki