Życie na podsłuchu (2006)

Das Leben der Anderen

Znany dramaturg Georg Dreyman wraz ze swoją partnerką - Christą Marią Sieland - popularną aktorką, tworzyli parę intelektualistów – gwiazd w socjalistycznym państwie. Jednak ich poglądy i styl życia nie zawsze zgadzały się z doktryną partii. Christa spodobała się Ministrowi Kultury, który rozkazał agentowi Stasi obserwować i podsłuchiwać parę. Z czasem ich życie zaczęło go coraz bardziej fascynować i wciągać.

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Pomysł kapitalny, ale końcówka zbyt wygładzona

Nieprawdopodobny moment przemiany zgrzyta, ale potem jest coraz mniej dosłowności, a więcej z baśni i nadrealności. Koniec faktycznie ckliwy, ale i tak klimat drugiej części jakiś lepszy i ładniejszy. Ogólnie nierówność zaszkodziła filmowi, ale w sumie nie strąciła go poniżej pewnego poziomu.

Bardzo nieudany film, z potencjałem na coś lepszego. Pretensjonalny, ckliwy, przewidywalny... właściwie było tu wszystko czego nie cierpię w kinie. NIE polecam.

Instrukcj obslugi: jesli chcesz obejrzec calkiem dobry film pod zadnym pozorem nie ogladaj ostatnich 20 min. Nie czytaj streszczen, najlepiej mechanicznie wytnij ten kawalek z plyty/pamieci/filmu. Jesli chcesz obejrzec ckliwa i niestrawna historie, obejrzyj do konca.

Film bardzo poruszający, pokazujący że nie można oceniać ludzi przez pryzmat ich rodzaju pracy. Warty polecenia

Właściwie to podobał mi się ze względu na prezentację licznych sposobów robienia bezpieki w balona. Jeśli chodzi o dramaturgię, trochę histeryczny.

Bardzo dobre momenty pokazujące sposoby działania bezpieki w praktyce oraz sposoby jej oszukiwania. Warstwa emocjonalna, relacje międzyludzkie – tu już niestety film mocno niedopracowany. Poza tym w pewnym momencie robi się przydługi i nużący.

Bardzo fajny pomysł na film, bardzo fajne aktorstwo, zdjęcia, muzyka, baaaardzo wątpliwy psychologicznie i bardzo kiczowato zakończony. Jak ktoś chce zobaczyć naprawdę dobrą walkę z władzą (co prawda faszystowską) z happy endem to polecam Purpurę i Czerń

O, w końcu ktoś mnie rozumie :>

Ja tam wszystko rozumiem, ale czemu ten Wiesler tak się odmienił? Bo sobie Beethovena posłuchał? Nie wyczułam nic, co by go zmusiło do przemiany i to największy zgrzyt. A koncówka jest jaka jest...

Trafia do mnie gorzkie poczucie humoru, z którym ukazano kraj, w którym każda rozmowa mogła być pułapką. Historia przejmująca i wciągająca, nawet jeśli nie wszystko lub nie do końca nam się spodoba.

Poruszająca to opowieść. A temat aktualny także w Polsce.
Warto. Warto też porównać z innymi filmami o bezpiece (a takich w Polsce natrzaskano całkiem sporo - chociażby ostatnio Enen i Rewers + dokumentalni "Trzej kumple").

Im dłużej myślę o tym filmie, tym bardziej mieszane mam uczucia. Jest niewątpliwie ładnie zrobiony, ładne są zdjęcia, no i sam temat -- jakże ciekawy. Na pewno warto ten film zobaczyć ze względów historycznych chociażby. Co mi jednak przeszkadza, to jakaś taka zbytnia melodramatyczność, czy też nie do końca sprecyzowane moralizatorstwo. A może po prostu pewna naiwność w charakterystykach postaci. Sama nie wiem.

Niemcy dużo wcześniej od Polski zaczęli próby rozliczania z przeszłością.Ale czy im to wychodzi to już zupełnie inna kwestia.Przedstawienie mechanizmów które stosowano w celu zastraszania obywateli w wielu kwestaiach:kariery,przyszłości dzieci itp.daje do myślenia.Dlaczego przychodzi mi na myśl mobbing?Główny bohater okazuje się osoba która ma cos takiego jak wyrzuty sumienia i odniosłam wrażenie,że z tego w pewnym stopniu skorzystał-jednak na końcu ponosi karę za to kim był i co robił.Polecam

Po seansie miałem mieszane uczucia. Nie sposób nie docenić faktu, że oto reżyser całkiem udanie rozlicza się z agenturalną przeszłością (wschodniej części) Niemiec. Jednak traktując "Życie na podsłuchu" i jako film, i jako lekcję historii, można mu wytknąć kilka wad. Akcja rozkręca się dość wolno, a zakończenie jest zbyt sentymentalne (chociaż nie aż tak bardzo, jak niektórzy twierdzą). I dlaczego Wiesler przypomina cyborga? Jako postać byłby bardziej przekonujący mając rodzinę i życie prywatne.

duzulek
moch
dvdmaniak
KataCzy
patryck
NarisAtaris
rcz
rcz
bartje
beznazwybez
chaos