Wróg (2013)

Enemy
Reżyseria: Denis Villeneuve

Ostatnie dzieło Villeneuve’a – będące adaptacją Podwojenia Joségo Saramago – to interpretacja znanego motywu sobowtóra. Niezdarny nauczyciel historii (Jake Gyllenhaal w podwójnej roli) na drugim planie oglądanego filmu widzi twarz taką samą jak jego. Zafascynowany i przerażony, postanawia ustalić tożsamość aktora i odkrywa, że istnieje ktoś identyczny. Co więcej, nawet ich partnerki wyglądają jak siostry… Kiedy ścieżki mężczyzn wreszcie się przetną, konsekwencji tego zdarzenia nie da się odwrócić. (Anna Tatarska, nh14)

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Większość zalet koncentruje się wokół warstwy wizualnej, gdyż historia jest jednak bardzo prosta. Chociaż film jest niewątpliwie klimatyczny i trzyma tym klimatem w napięciu, to nie ma w nim niespodzianek. Można o problemie sobowtóra opowiedzieć ciekawiej. Tylko kilka metafor, postawiających spore niedopowiedzenia, mogą skłonić do przemyśleń po opuszczeniu sali kinowej.

No właśnie - brak niespodzianek.

@chininadlanel No może nie jest to jednak aż tak prosty film; jeśli ktoś ma chęć i czas, to tu jest link do 25-minutowej rozkminy, która wyjaśnia właściwie wszystko: https://www.youtube.com/watch?v=v9AWkqRwd1I
Co nie zmienia faktu, że do zachwytu daleko.

Zobaczywszy tego zwierza w pierwszej scenie, uznałam, że wygląda, jakby był w określonym stanie. Być może dlatego film wydał mi się prosty i jestem teraz w lekkim szoku, że ktoś dochodził do tych wniosków aż 2 miesiące. No ale każdy postrzega świat inaczej i wnioskuje na swój sposób więc odbiór jest tu pewnie kwestią indywidualną. W "Enemy" urzekły mnie klimat, zdjęcia budynków i Jake. Fabuła jest o tyle fajna, że się ładnie składa, ale skomplikowana nie jest.

Klimat i wykonanie klasa, ale scenariuszowo Villeneuve zadał trochę filmowy cios poniżej pasa.

Angela27
Zaku
bartje
Szklanka1979
NarisAtaris
Qkblendean
alanos
Fi5heR
umbrin
PiotrKowalski