your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Cztery lwy (2010)

Tytuł oryginalny: Four Lions

reż: Christopher Morris

"Cztery lwy" to mocno niepoprawna komedia o terrorystach-gamoniach, którzy szykują samobójczy atak, mający sprowadzić dżihad na zgniłą kulturę Zachodu. Omar ma jedno marzenie - chce zostać męczennikiem. Nie ma wprawdzie doświadczenia w prowadzeniu "świętej wojny", ale wie, że musi zrobić w życiu coś doniosłego. Ataku na imperialistyczny Zachód nie przeprowadza się jednak w pojedynkę. Omar rekrutuje więc do pomocy swoich przyjaciół. Problem w tym, że członkowie jego "dżihad komando" mają więcej zapału niż rozumu: uzbrajają w bomby kruki, kupują materiały wybuchowe na Amazonie, połykają karty SIM, by uniknąć inwigilacji. A to tylko niektóre z "genialnych" pomysłów terrorystów. Na drodze do męczeńskiej śmierci zamachowców może stanąć... ich własna głupota. (Opis dystrybutora)

Obsada:

bjag bjag napisał(a) o Cztery lwy (6)

Dość rzadki (i przykry dla widza oraz krytyka) przypadek filmu inteligentnego, burzącego ściany między gatunkami, pogrywającego z oczekiwaniami, który niestety popełnia najgorszy z kinematograficznych grzechów – w ostatecznym rozrachunku wypada blado. Grupa Brytyjczyków o, eufemistycznie ujmując, niekoniecznie brytyjskich korzeniach, kierowana przez Pakistańczyka Omara i konwertytę Barry'ego „Azzama Al-Britaniego”, przygotowuje się do przeprowadzenia samobójczego ataku na terenie Wielkiej Brytanii. [...] Przeczytaj całość

6 gwiazdki

lapsus lapsus napisał(a) o Cztery lwy (7)

I jak tu nie kochać terrorystów samobójców?

7 gwiazdki

verdiana verdiana napisał(a) o Cztery lwy (5)

Jestem zawiedziona. Niby komedia, a jakoś ani razu się nie zaśmiałam. I co z tego, że takie ujęcie tematu jest nowością? To nie wystarczy.

5 gwiazdki

pivic pivic napisał(a) o Four Lions (8)

Truth through laughter being my general idea of this film, it collates humor, idiocy, blind faith and sharp vision to present a neat package around a few English blokes who try to plan terrorist actions. It's one of the best films I've seen that tell you to use your own brain and think instead of just mindlessly gobble info from others - and it's extremely funny.

8 gwiazdki

rrees rrees napisał(a) o Four Lions

It's hard to explain a film that is a comedy about domestic terrorism. It is even harder to explain that it manages to be both funny and simultaneously the most nuanced depiction of Islamic terrorists that has managed to hit the multiplex.

10 gwiazdki

Udi Udi napisał(a) o Four Lions

British humour at it's best! It looks like a silly piece about pathetic terrorists, but it also portrays a much deeper struggle between religion, traditions versus the western society. Or at least I like to believe that, maybe we just know too little about first or second generation islamic immigrants.

9 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Four Lions

Wicked. Komedia o islamskich fundamentalistach planujących samobójczy zamach bombowy. Bardzo ryzykowny humor, ale, no cóż, skłamałbym mówiąc, że się nie śmiałem. Jeśli sądzicie, że rozbawi Was film o kolesiach cieszących się, że trafią do raju szybciej niż ich głowa (po wybuchu) uderzy w sufit, to nie będziecie zawiedzeni. Z drugiej strony, jeśli macie wątpliwości, czy to jest temat do żartów, to lepiej sobie odpuście.

7 gwiazdki

michuk michuk napisał(a) o Four Lions

A comedy about Muslim suicide bombers in London? Why not! Montypythonish sense of humour and lots of laughs make this film pretty enjoyable, although from the trailers I expected something more between a drama and a comedy. It lacked some rhythm and could be better but still gave me lots of fun in the theatre.

6 gwiazdki

michuk michuk napisał(a) o Four Lions

Komedia o czwórce muzułmanów mieszkających w Wielkiej Brytanii, którzy postanawiają w ramach dżihadu dokonać spektakularnego zamachu i tym samym wygrać bilet do raju. Zabawna dzięki bardzo brytyjskiemu poczuciu humoru przywodzącemu na myśl dokonania ekipy Monty Pythona. Zgrabnie wyśmiewa zarówno islamistów jak i nie radzących sobie z nimi brytyjczyków. Całości zabrakło jednak rytmu, gagi na zmianę dobre i wymuszone, całość więc nieco poniżej oczekiwań, choć bawiłem się w sumie nieźle.

6 gwiazdki