your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Człowiek na dachu (1976)

Tytuł oryginalny: Mannen på taket

Reżyseria: Bo Widerberg

W szpitalu zostaje zamordowany porucznik Stefan Nyman. Sprawą zajmują się jego koledzy z wydziału zabójstw. Podczas dochodzenia wychodzi na jaw, że Nyman był bardzo brutalnym śledczym, który często posługiwał się w swojej pracy przemocą.
Brutalny thriller policyjny na podstawie „Człowieka z Säffle”, jednej z powieści Maj Sjöwall i Pera Wahlöö opowiadających o Martinie Becku, oficerze sztokholmskiego wydziału zabójstw.
W rolę Becka wcielił się Carl-Gustaf Lindstedt (Harry Munter, Człowiek, który przestał palić), a jako Ake Eriksson wystąpił laureat Srebrnego Niedźwiedzia Ingvar Hirdvall (Świt, Millenium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet). Za kamerą stanął nagradzany na festiwalach w Cannes i Berlinie Bo Widerberg (Miłość Elwiry Madigan, Adalen 31, Życie jest piękne), najwybitniejszy obok Ingmara Bergmana przedstawiciel szwedzkiego kina. Widerberg, chcąc stworzyć duszną atmosferę zagrożenia, zaangażował wielu amatorów i często manipulował ich reakcjami na planie. Dzięki temu udało mu się osiągnąć efekt ciągłej niepewności i narastającego strachu. Mimo upływu lat obraz nadal wywiera duże wrażenie. Jego największą siłą jest realizm i znakomicie budowane napięcie. Na uwagę zasługują też kapitalnie zrealizowane sceny akcji – niektóre z nich dosłownie wbijają w fotel. Obraz zdobył prestiżową statuetkę Złotego Żuka, był także szwedzkim kandydatem do Oscara.
(hbo.pl)

Obsada:

Ojej, nie ma tu jeszcze żadnych aktywności. Przykro nam...