your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Obywatel John Doe (1941)

Tytuł oryginalny: Meet John Doe

reż: Frank Capra

Zwolniona z pracy w gazecie Ann Mitchell (Barbara Stanwyck), ostatni raz redagując swoją rubrykę umieszcza w niej fikcyjny list od szarego obywatela. Wymyślony przez nią John Doe jest oburzony ciężką sytuacją zwykłych ludzi trapionych ubóstwem i bezrobociem oraz obojętnością czy nieudolnością władz i maganatów przemysłowych. Na znak protestu ma zabić się, skacząc z ratuszowej wieży.
Zgodnie z oczekiwaniami temat okazuje się gorący, jedni oferują Johnowi Doe pomoc, inni zarzucają gazecie manipulację. Aby nie stracić twarzy, redakcja postanawia zatrudnić kogoś, kto odegrałby rolę zdesperowanego obywatela. Wybór pada na "Długiego" Johna Willoughby (Gary Cooper), włóczącego się po kraju w poszukiwaniu okazji. John staje się pionkiem w wielkiej politycznej rozgrywce. Pionkiem, który sam zaczyna wierzyć w swoją rolę.

Obsada:

pajestka pajestka ocenił(a) Obywatel John Doe

4 gwiazdki

jango jango ocenił(a) Obywatel John Doe

5 gwiazdki

gatoenlasnubes gatoenlasnubes ocenił(a) Frank Capra's 'Meet John Doe'

2 gwiazdki

Tityron Tityron ocenił(a) Frank Capra's 'Meet John Doe'

8 gwiazdki

aaronlkelly aaronlkelly ocenił(a) Frank Capra's 'Meet John Doe'

7 gwiazdki

FitFortDanga FitFortDanga napisał(a) o Frank Capra's 'Meet John Doe'

I wish Capra hadn't tried to muddle up a perfectly fine sentiment with a lot of crap about God and country, but otherwise it's a winner.

8 gwiazdki

Aika Aika opublikował(a) recenzję filmu Obywatel John Doe

Właśnie po wielu latach udało mi się powrócić do filmu "Meet John Doe" ("Obywatel John Doe"). Po raz pierwszy widziałam go jeszcze jako dziecko, prawdopodobnie w cyklu "W starym kinie" i zrobił na mnie Przeczytaj artykuł