your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Szermierz (2015)

Tytuł oryginalny: Miekkailija

Reżyseria: Klaus Härö

Nominowany do tegorocznych Złotych Globów oraz kandydat do Oscarów obraz Klausa Härö, określany przez krytykę mianem najlepszego finlandzkiego filmu dekady. To historia ucieczki współpracownika stalinowskiej policji. Endel Neils ucieka z Leningradu do zapomnianej przez boga estońskiej wsi, gdzie zatrudnia się jako nauczyciel w miejscowej szkole, przy której otwiera klub szermierski. Miejscowe dzieci szybko łapią bakcyla sportu i zaczynają marzyć o udziale w mistrzostwach organizowanych w Leningradzie. Neils musi stanąć przed dylematem: chronić siebie i zawieść swoich podopiecznych lub skonfrontować się ze swoją przeszłością, ryzykując przy tym własne życie. Dylemat staje się coraz bardziej poważny, kiedy inny nauczyciel zaczyna dociekać, czym mężczyzna parał się wcześniej.(opis dystrybutora)

Obsada:

Ligea Ligea ocenił(a) Szermierz

6 gwiazdki

nevamarja nevamarja ocenił(a) Szermierz

6 gwiazdki

verdiana verdiana ocenił(a) Szermierz

6 gwiazdki

olamus olamus dodał(a) zwiastun filmu Szermierz

Trailer: Szermierz

JoannaChmiel JoannaChmiel ocenił(a) Szermierz

7 gwiazdki

la la ocenił(a) Szermierz

6 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica opublikował(a) recenzję filmu Szermierz

Polskim widzom Szermierz Klausa Härö objawił się niespodziewanie dopiero przy ogłaszaniu nominacji do Złotych Globów w kategorii "Najlepszy film zagraniczny". Dobrze złożyło się, że Wiosna Filmów daje Przeczytaj artykuł

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Miekkailija (7)

Spodziewałem się ultrakiczowatego melodramatu, dostałem feel good movie rozgrywający się w czasach radzieckich. Nie jest to najbardziej oczywisty wybór, jakiego może dokonać reżyser opowiadający o powojennej Estonii, tym bardziej, że nie tworzy laurki o dobrych komunistach, a pozostaje krytyczny wobec historii. Tym większe uznanie należy mieć dla Klausa Haro, że szczęśliwie przeprowadził "Szermierza" przez burzliwe wody tej dziwnej hybrydy.

7 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica ocenił(a) Miekkailija

7 gwiazdki