your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Która tam jest godzina? (2001)

Tytuł oryginalny: Ni na bian ji dian

Reżyseria: Ming-liang Tsai

W żadnym innym filmie Tsaia Ming-lianga uczucie tęsknoty nie zostało wyrażona pełniej. Nieokreślona tęsknota Hsiao-kanga za przypadkową dziewczyną, Shiang-chyi, której sprzedał zegarek i która wyjechała do Paryża, rozpaczliwa tęsknota matki (znów powracamy w krąg rodziny) za zmarłym już ojcem, w końcu tęsknota samego reżysera za pewnym pięknym momentem w historii kina. Zegar i czas są tu wszechobecne. Hsiao-kang obsesyjnie przestawia wszystkie zegary Taipei na czas paryski. Jego matka, przekonana, że duch ojca boi się światła i żyje w innej strefie czasowej, dopasowuje do jego rytmu swoje życie.

Tęsknota jednak nie zostaje zaspokojona - Paryż jest obcy i smutny, zaklinanie czasu nie przynosi ulgi, straty miłości nie da się odwrócić. Duchy potrafią jednak znaleźć drogę w czasie i przestrzeni. To, co odeszło, może się odnaleźć w innym tu i innym teraz. Duch filmu 400 batów François Truffaut, oglądanego nocami przez Hsiao-kanga, ucieleśnia się w osobie dorosłego już Jean-Pierre'a Léauda (pamiętnego Antoine'a z francuskiego filmu), spotkanego na cmentarzu przez Shiang-chyi. Która jest tam godzina to czuły, melancholijny hołd złożony francuskiej Nowej Fali i wszelkim tęsknotom świata. (ENH)

Obsada:

Ligea Ligea ocenił(a) Która tam jest godzina?

9 gwiazdki

nevamarja nevamarja ocenił(a) Która tam jest godzina?

6 gwiazdki

dcd dcd ocenił(a) Która tam jest godzina

9 gwiazdki

Bandy Greensacks Bandy Greensacks ocenił(a) What Time Is It Over There?

8 gwiazdki

lydgate lydgate ocenił(a) What Time Is It Over There?

8 gwiazdki

Licorne Licorne ocenił(a) Która tam jest godzina

10 gwiazdki

Cinek / marcinus10 Cinek / marcinus10 ocenił(a) What Time Is It Over There?

6 gwiazdki

magb magb napisał(a) o What Time Is It There?

What Time Is It There is my favorite Tsai film so far. Unlike the three others of his I've seen so far, which to me felt much more gimmicky, this one justifies its slow pace and "artsyness" very well. I suspect I may have saved the best Tsai for last, though, since three of the four movies of his that I haven't seen seem to be considered to be among his four best (What Time Is It There being the last of his four best).

9 gwiazdki

FitFortDanga FitFortDanga napisał(a) o What Time Is It There?

Even if you're not fascinated by Ming-liang Tsai in general like I am, there really aren't that many scenes where "nothing happens". And even those scenes are pretty brief. It's obviously not for everyone, but I think the whole thing is entrancing and meaningful and touching and damn funny at times, too.

10 gwiazdki