Nimfomanka - Część II (2013)

Nymphomaniac: Volume II
Reżyseria: Lars von Trier
Scenariusz:

Zmysłowe, perwersyjne, podniecające, śmieszne, liryczne, wybuchowe, bluźniercze, niebezpieczne, czułe, uwodzące, kontrowersyjne - wszystkie te określenia tracą moc wobec najnowszego filmu Larsa von Triera. W świecie opętanym przez seks, "Nimfomanka" jest inteligentną i prowokacyjną opowieścią o podporządkowaniu życia poszukiwaniu rozkoszy. Film z udziałem plejady gwiazd zawiera jedne z najodważniejszych scen i kreacji aktorskich w dziejach kina. Reżyser stworzył przenikliwe arcydzieło erotyczne - film, który jak żaden inny, podzieli widownię na entuzjastów i oburzonych przekroczeniem granic. Jedno jest pewne: nigdy czegoś takiego w kinie nie było i być może nigdy więcej nie będzie. (Opis dystrybutora)

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Chyba lepszy od I, da się obejrzeć i nie zasnąłem ani razu, ale jarać się tym? No, biczowanko spoko, takie z Greya.

Po obejrzeniu dwóch części, „Nimfomanka” jawi mi się jako misternie zbudowana wieża z kart (rozdziałów), którą w ostatniej scenie reżyser burzy jednym ruchem ręki. Nieoczekiwana (przynajmniej dla mnie) scena finałowa ratuje dzieło von Triera przed popadnięciem w banał. Najsłabszą częścią „Nimfomanki” jest jej ostatni rozdział, w którym splot nieoczekiwanych przypadków i zbiegów okoliczności przekroczył wszelkie granice przyzwoitości. Na szczęście był to jedyny moment, w którym granice przyzwoitości zostały przekroczone.

No i się porobiło. Pierwsza część szła na wybitność, druga jest taka... normalna ;) Niedociągnięcia fabularne, przeładowanie odwołaniami do innych filmów i wydarzeń... Generalnie gorzej. Ocena do przemyślenia po powtórnym seansie całości, z możliwe mniejszą przerwą między częściami.

Mam bardzo podobne odczucia.
Pozostaje poczekać na wersję reżyserską, żeby zobaczyć film w całości.

Wiadomo, że pierwsza połowa Nimfomanki była skrócona. A druga połowa? Czy jest jakaś dłuższa wersja? Liczę na to, że wersja reżyserska będzie z całymi 268 minutami filmu (lub nawet więcej, jeżeli z drugiej też coś wycięto ;) )

Z drugiej coś wycięto, na razie nie wiadomo gdzie i kiedy pokażą wersję uncut. Najprawdopodobniej będzie to miało miejsce, tak jak w przypadku części I, na którymś festiwalu, ale na Berlinale nikt jeszcze nie mógł nic pewnego powiedzieć.

Hej Joe? Zabiłeś swoją kobietę? W sam raz dla nastolatków.

Minus za zakończenie.

cvbih
NarisAtaris
MRZVA
Konfucjusz70
umbrin
bartje
tangerine
Szklanka1979
MonikaMazurkowna
JUMAN