your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Paterson (2016)

Reżyseria: Jim Jarmusch

„Paterson” to rewelacja tegorocznego festiwalu w Cannes i najlepszy od lat film Jima Jarmuscha. Twórca „Broken Flowers” stworzył pełną humoru opowieść o tym, że życie jest poezją i każdy może odnaleźć szczęście na swój sposób.

Paterson (Adam Driver) jest kierowcą miejskiego autobusu. Niczego mu nie brakuje. Kocha swoją pełną szalonych pomysłów żonę (Golshifteh Farahani), która każdego dnia tworzy nowy plan na przyszłość. Mężczyzna ma czas na swoją pasję (pisanie wierszy), spacery z psem i spotkania z grupą zaprzyjaźnionych ekscentryków. Jest wśród nich przeżywający zawód miłosny kompan od kufla, wyzwolona singielka przesiadująca wieczorami w barze, czy wiecznie narzekający kolega z pracy, który zazdrości Patersonowi pogody ducha. Jednak na skutek zabawnego zbiegu okoliczności stoicki spokój tytułowego bohatera zostaje poddany próbie. (opis dystrybutora)

Obsada:

Dariusz3614 Dariusz3614 napisał(a) o Paterson (8)

Tegoroczny sztosik ;)

8 gwiazdki

michuk michuk napisał(a) o Paterson (8)

Wszystko jest poezją, każdy jest poetą.

8 gwiazdki

kocio kocio napisał(a) o Paterson (9)

Piękny film, wzruszający i zabawny. Nie spodziewałem się czegoś tak dobrego, raczej prostego "snuja" o tym, że życie jest, a raczej może być poezją. I to fakt, to jest główna warstwa filmu. W tym Jarmusch odszedł od swoich starych filmów - tam pokazywał dziwactwo życia, tu dziwaczności schodzą na dalszy plan, liczy się głównie zachwyt i kontemplacja. Zachwycą się i nowi nieco wrażliwsi widzowie, bo wygląda trochę jak obrazek na Sundance, ale fani starych komedii tego autora nie mogą narzekać - ludzie [...] Przeczytaj całość

9 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Paterson (7)

Jarmusch zaskakiwał w ostatnich latach oryginalnością - każdy film był kompletnie inny. Paradoksalnie największe brawa od krytyki zebrał natomiast za coś w rodzaju "The Best Of" - "Paterson" jest bowiem filmem dobrym, ale jednak mocno nawiązującym do starych dzieł Jarmuscha (przed oczami stają sceny z "Kawy i papierosów", "Nocy na Ziemi", czy "Mystery Train"). Rozumiem, że zawodowi krytycy są wniebowzięci, jak od razu wiedzą o co chodzi, ja jednak wolę być zaskakiwany.

7 gwiazdki

exellos exellos napisał(a) o Paterson (7)

Niekrótki, niezwięzły i nie na temat. Ale inspirujący mimo wszystko.

7 gwiazdki

lapsus lapsus napisał(a) o Paterson (7)

Przyjemne, ale z zachwytu nie oszalałem.

7 gwiazdki

psubrat psubrat napisał(a) o Paterson (6)

Haiku for beginners.

6 gwiazdki