Ścieżki chwały (1957)

Paths of Glory
Reżyseria: Stanley Kubrick

I Wojna Światowa. Generał Paul Mireau daje rozkaz ataku na Ant Hill, chociaż wie, że szanse na zwycięstwo są znikome. Kiedy połowa 701 regimentu nie rusza się z okopów i atak kończy się klęską, Mireau musi znaleźć kozły ofiarne. Postanawia zwołać sąd wojskowy i postawić przed nim trzech, losowo wybranych, żołnierzy. Pułkownik Dax postanawia bronić niewinnych ludzi i stawić czoła choremu wojskowemu systemowi.

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Świetny, klasyczny film o Pierwszej Wojnie Światowej. Rewelacyjnie zagrane, nie tylko przez Douglasa, ale i całą załogę. Klimat bardzo kubrockowy. Co geniusz to geniusz.

Wszystkie absurdy wojny zebrane w jednym filmie: ślepe posłuszeństwo zamiast rozsądnej dyscypliny, trybunał wojskowy przypominający inkwizycyjny, walka o wpływy ukryta pod płaszczykiem słów o patriotyzmie.
Świetna scena końcowa!

Świetny, poruszający i pouczający film. Martwi trochę, to że problemy na które zwrócono uwagę, tak dobitnie 50 lat temu są obecne do dziś w naszym codziennym życiu. Są obecne w nim od wieków i prawdopodobnie na zawsze w nim pozostaną. Czy ludzka rasa musi być aż tak okrutna w dążeniu do swych, często absurdalnych celów?

balzac4
EmilBaniak
papacott
Iceman
Konfucjusz70
bartje
ArsDiavoli
Michalwielkiznawca
dajBanana
umbrin