Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja (1977)

Star Wars
Reżyseria: George Lucas
Scenariusz:

Rycerze Jedi zostali wytępieni, a Imperium żelazną ręka sprawuje rządy nad całą galaktyką. Mała grupa Rebeliantów podejmuje walkę, kradnąc tajne plany najpotężniejszej broni Imperium - tzw. Gwiazdy Śmierci. Najbardziej zaufany sługa Imperatora - Darth Vader musi odzyskać plany i odnaleźć ukrytą bazę buntowników. Księżniczka Leia - wzięta do niewoli przywódczyni Rebeliantów, wysyła sygnał z wezwaniem pomocy, który zostaje przechwycony przez zwykłego chłopaka z farmy - Luke'a Skywalkera. Wychodząc naprzeciw swemu przeznaczeniu, Luke podejmuje wyzwanie i rusza na ratunek Księżniczce chcąc pomóc Rebeliantom w obaleniu Imperium. W misji pomagają mu niezwykli sojusznicy - mądry Obi-Wan Kenobi, nieco arogancki gwiezdny awanturnik Han Solo i jego lojalny towarzysz Chewbaccą a także dwa droidy R2-D2 i C-3PO.

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Co tu dużo mówić? Film przeszedł próbę czasu, ale wciąż daleko mu do 2001:SO. Nie zmienia to faktu, że zapisał się złotymi literami nie tylko w historii kina, ale także całej ludzkości.

Cóż, według mnie wszystkie 'stare' części gwiezdnych wojen są doskonałe. Całą sagę oceniam na 14/10 (byłoby 15 gdyby nie Mroczne Widmo) [;

Jeden z najlepszych filmów s-f. Klasyka gatunku.

przyznam szczerze, że nigdy go w całości nie oglądnąłem, ale tylko dlatego, że nie potrafił mnie na dłużej "wciągnąć"

Mimo że ten film ma już ponad 30 lat, to i tak dałem mu w pierwszym odruchu 10/10 za efekty specjalne... Dziwna sprawa, nie? ;)

Warto nadmienić, że w drugim odruchu podtrzymałem tą decyzję ;)

No i Ci skali zabraknie przy Awatarze. Pisz do Michuka żeby Ci dorobił ;)

Eee tam. Avatar pewnie też dostanie tyle samo. Tak samo, jak 10-tkę dostał "Vinci". Bo te filmy mają akurat tyle z efektów specjalnych, ile trzeba. Jak jest ich za dużo, to zdarzyło mi się wręcz notę obniżyć... ;)

PS: Uprzedzam pytanie - jeśli film w ogóle efektów nie ma, to pole na ocenę pozostawiam puste... ;)

Gdzie znalazłeś efekty specjalne w filmie Machulskiego "Vinci" ?

Chyba jedyny efekt tam to "wpuszczenie" (nie wiem, jak to nazwać) karetki do kanału - jeden, ale wystarczający. Żaden więcej nie był potrzebny, i stąd taka moja wysoka nota... ;)

To chyba trzeba też wystawić 10 za efekty specjalne filmowi Sami swoi, bo jak Wicia spadał z konia, to był to wystarczający efekt na maksymalną notę, wręcz porównywalny z zastosowaniem efektów w filmie Terminator 2. Więcej efektów w tej komedii nie pokazano, bo nie było potrzeby się chwalić przed konkurencja amerykańską. W Koglu moglu zaś w ogóle nie było potrzeby zastosowania efektów i dlatego tym bardziej należałoby wystawić 10, doceniając celowy brak serwowania fajerwerków.

Pisałem już gdzieś o tym, że w takich sytuacjach (kiedy efektów wcale nie ma ;) ) zwyczajnie zostawiam to pole puste. Chcesz, to wystawiaj, ja zostanę przy swoim... ;)

A tak, na ile pamiętam efekty w GW są bardzo odporne na starzenie, podobnie jak w Terminatorze 2. Może Lucas i Cameron mają po prostu dobre wyczucie tego, na co pozwala aktualny stan techniki, a co jest już szarżowaniem.

ten film stworzyl nowa forme kina sf

Rozumiem klękających na kolanach przed tym filmem, bo to jedyne w swoim rodzaju dzieło. Tak rodziła się legenda.

Klasyka gatunku. Właściwie tylko część V dorównała IV. Pamiętam powrót z kina w 1979 roku - wieczorem, pustawa Puławska a ja pędzę Maluchem zupełnie jak Luke Skywalker, przemykając się pomiędzy przeszkodami na drodze. I na Dworcu Południowym posterunek sług Imperatora ... Ale jak powiedziałem skąd wracam, to nawet puścili bez mandatu.

:) super !!!

uwielbiam SW.

uwielbiam wszystkie części !!!!!

świetny film.

Świetny!

Uwielbiam ten film !

Wspaniała część.

wybitne dzieło.

uwielbiam wracać

Ser

uwielbiam star wars!

świetny film

Świetna część Sagi.

Choreografia walk i gwiezdnych wojen ciut naiwna, ale poza tym fascynujące kino wielkiej przygody z najlepszymi efektami specjalnymi, jeśli chodzi o części 1-6.

Nie ma co, świetna produkcja! :D

Emads2
BlonD1E
warkocz
milosniczka
pkudron
Valutiras
JustynaMajewska
Iceman
Kinomaniak04
LukaszMazur