Wystarczy tylko iskra- recenzja filmu "The Square"

Data:
Ocena recenzenta: 9/10

Wystarczy tylko iskra

"The Square" w reżyserii Rubena Östlunda . Film wielojęzyczny, zdobywca między innymi Złotej palmy,nagrody Goy za najlepszy film europejski oraz szwedzki kandydat do Oskara .

Zwroty akcji, suspens, nieliczona ilość napięć a wszystko to zostało osiągnięte bez zbędnych efektów specjalnych .Film który stwarza pole do dyskusji . Porusza tematy empatii, władzy i człowieczeństwa. Wszystko to się dzieję pod przykrywką sztuki i dobrze wyważonego humoru .

Christian (Claes Bang) jest kuratorem prestiżowej sztokholmskiej galerii . Pewnego dnia zostaje wybity z swojej hermetycznej strefy komfortu . Sztuka jest tylko pretekstem do opisu kondycji dzisiejszego bogatszego społeczeństwa.> Bohaterowie filmu poprzez własny snobizm unikają drogi instynktu i prawdy . Film pokazuje człowieka który ma w sobie dużo lęku przed "tym innym" przed tym gorszym . Dochodzi do paradoksu w którym trzeba wyznaczyć na ziemi the square (kwadrat) który jest określonym miejscem empatii. Film jest serwowany w bardzo przystępny sposób. Poprzez wstawki humorystyczne i "nieznaczące pogawędki" nie przytłacza ciężarem w trakcie oglądania . Co innego dzieję się po filmie . Zmusza on do przewartościowania swoich poglądów i określenia po jakiej stronie się stoi . Przemyca ukradkiem ważne treści z którymi na co dzień nie chcemy się mierzyć jak np stosunek do ludzi bezdomnych . Filmem rządzą kontrasty społeczne . Sztuka współczesna jawi się tutaj jako symbol najbardziej oderwany od tego co rzeczywiste. Przez jej pryzmat doświadczamy pozorną empatie,uwydatnia ona również ludzkie słabości . W filmie nie brakuje odniesień do innych twórców .
Już pierwsza scena wyraźnie nawiązuję do La Dolce Vita z 1960 r autorstwa wybitnego włoskiego reżysera Federico Felliniego . Poprzez wyabstrahowanie zwyczajnych scen ujawniają się jego związki z rodakiem Royem Anderssonem .
The Square w wielu bazach filmowych klasyfikowany jest jako gatunek komediowy,nie dajcie się zwieść . Bardziej adekwatnym mianem była by dla niego tragi-farsa .

Zwiastun: