Cannes 2013 (odcinek 8): Payne, Haroun, Silva

Data:


.
NEBRASKA
reż. Alexander Payne
Konkurs Główny

"Nebraska" to film z serii tych, których nie da się nie lubić z wielu, różnych powodów. Po pierwsze dlatego, że Alexander Payne jest specjalistą od mądrego kina rozrywkowego, które nie tylko bezpretensjonalnie bawi, koi i pociesza, ale ma w sobie też gorzki aromat. Ze słodyczą bowiem nie wolno przesadzać i on to doskonale wie. Po drugie "Nebraska" jest trochę takim filmem, jak niegdyś była "Prosta Droga" Lyncha - ekstremalnie kameralnym, wzruszającym, szalenie nieskomplikowanym. U Payne'a sytuacja jest podobna. Staruszek dostawszy reklamową ulotkę, wmówił sobie, ze wygrał million dolarów. Jego młodszy syn, by ojciec dał spokój matce i przestał uciekać z domu, zabiera go do miejscowości, gdzie rzekomo ma niego czekać ta pokaźna sumka. Wszyscy, poza sędziwym ojcem, wiedzą, że żadnej nagrody nie ma, ale staruszek jest tak upierdliwy, że wszyscy pozwolą mu się przekonać na własnej, jak jest w rzeczywistości z jego wygraną. Ta niepozorna podróż zredefiniuje nieco relacje syna z ojcem, ale tez z całą rodziną, bo po drodze po pieniądze, ta dwójka zawita do rodzinnego miasteczka staruszka, w której mieszkają jego krewni i gdzie kilkadziesiąt lat temu poznał swoją żonę. Będzie miejsce na śmiech, złość i wzruszenie. W końcu "Nebraska" to dość zaskakujący wybór artystyczny reżysera, który do swojego poprzedniego filmu zaangażował super gwiazdę, George'a Clooneya. Teraz u Payne'a nie ma żadnego, znanego nazwiska, obraz jest czarno-biały, nie odróżniający się niczym od najbardziej offowych produkcji z Sundance czy innych mniejszych festiwali. Przewrotnie Amerykanin udowodnił, że dobre kino i inteligentne scenariusze bronią się same - bez wielkich gwiazd w obsadzie i milionowego budżetu.

Ocena: 7/10

GRIGRIS
reż. Mahamat-Saleh Haroun
Konkurs Główny

Sporo było już takich historii, w których dobry chłopak z sąsiedztwa z powodów finansowych wiąże się z niewłaściwymi osobnikami, popada w kłopoty, spotyka kobietę z przeszłością i musi kombinować, jak z karkołomniej sytuacji ujść z życiem. Pod względem fabularnym zatem nowe dzieło Mahamata-Saleha Harouna zupełnie nie zaskakuje. W tle jedynie widzimy mniej znane oblicze Afryki oraz oglądamy losy dość wyjątkowego bohatera. Tytułowy Grigris to bowiem kaleka z poważnym defektem jednej nogi, który jednak nie przeszkadza mu w miarę normalnie funkcjonować, a nawet oddawać się wymagającej pasji - tańcowi, który powszechnie wzbudza zachwyt i pozwala mężczyźnie dorabiać do pensji w zakładzie ojczyma. Bardzo ładnie ta historia została opowiedziana i, nie zdradzając za dużo, nie zmierza w stronę oczywistej tragedii, ale na nagrody, moim zdaniem, to zdecydowanie za mało.

Ocena: 6/10

MAGIC MAGIC
reż. Sebastián Silva
Directors' Fortnight

Młody reżyser z Chile, autor wyróżnianej wielokrotnie na międzynarodowych festiwalach "La Nany" z 2009 roku, w Cannes w tym roku zaprezenował nowy film, w którym na chilijską prowincję sprowadził amerykańskie gwiazdy młodego pokolenia - Juno Temple, Emily Browning i Michaela Cerę. Z tej kolaboracji wyszedł dość dziwaczny thriller psychologiczny, w którym jedna z bohaterek stopniowo zapada na chorobę psychiczną na oczach przyjaciół, wyraźnie ignorujących dziwne zachowanie koleżanki. Kiepska kondycja mentalna dziewczyny potęgowana jest przez otoczenie - nieco odcięte od świata terytorium poryte dzikimi łąkami i lasami, zamieszkałe przez rdzennych mieszkańców kraju, wierzących w prastare rytuały i obrzędy. Film na całkiem intrygujący klimat i ładne zdjęcia, ale niestety nic poza tym.

Ocena: 5/10

***
Festiwalowa lista przebojów:
1. La Grande Bellezza, reż. Paolo Sorrentino
2. Inside LLewyn Davis, reż. Ethan Coen, Joel Coen
3. Only God Forgives, reż. Nicolas Winding Refn
4. Nebraska, reż. Alexander Payne
5. Le Passé, reż. Asghar Farhadi
6. Kongres, reż. Ari Folman
7. Borgman, reż. Alex van Warmerdam
8. Behind The Candelabra, reż. Steven Soderbergh
9. The Bling Ring, reż. Sofia Coppola
10. The Missing Picture, reż. Rithy Panh
11. Jeune & Jolie, reż. François Ozon
12. Fruitvale Station, reż. Ryan Coogler
13. Grigris, reż. Mahamat-Saleh Haroun
14. The Bastards, reż. Claire Denis
15. Like Father, Like Son, reż. Koreeda Hirokazu
16. Jimmy P., reż. Arnaud Desplechin
17. Bends, reż. Flora Lau
18. Magic Magic, reż. Sebastián Silva
19. Grand Central, reż. Rebecca Zlotowski
20. For Those In Peril, reż. Paul Wright
21. Blind Detective, reż. Johnnie To
22. Heli, reż. Amat Escalante
23. As I Lay Dying, reż. James Franco
24. Shield Of Straw, reż. Takashi Miike
25. Un Chateau en Italie, reż. Valeria Bruni Tedeschi
26. Death March, reż. Adolfo Alix Jr.

Szkoda, że nie załapałaś się na Kechiche. Ma najwyższe oceny ze wszystkich filmów na Cannes i pojawia się w kontekście 'dzieła sztuki'. Wg krytyków najlepszy film festiwalu. Tylko czy Spielberg przyklepie takiemu erotykowi? Z drugiej strony w jury jest też Ang Lee, ponadto 4 kobiety, a fakt, że film jest francuski nie pozostaje bez znaczenia.

Kto powiedział, że Kasia się na Kechiche'a nie załapała? Prawdę mówiąc, nie wyobrażam sobie takiej sytuacji. ;) Z tego, co wiem, relacja została spisana w środku dnia, przed wieczornymi pokazami.

No, nie wiem. Nie mówię, że celowo. Znajomy mówił mi, że po tym jak wieść się rozniosła o nowym filmie Kechiche, to potem wejście na pokaz graniczyło często z cudem. Znajomy stał godzinę na deszczu w kolejce po czym sobie odpuścił, jak zobaczył, że i tak chyba się nie załapie. W mgnieniu oka stał się najbardziej obleganym pokazem festiwalu.

Dzisiejsze filmy ponoć kiepskie: "Immigrant" z polskim akcentem to kiepski powrót na granicy soap-opery James'a Gray, a ostatnia stricte francuska propozycja historyczny "Michael Kohlhaas" to esencja przerostu formy nad treścią.

Został tylko Polański i Jarmusch...

E tam obleganym. Oblegany to był dzisiaj Jarmusch, wcześniej Coenowie. Jak wystoisz swoje w kolejce i masz badge odpowiedniego koloru (ja w tym roku miałam), wejdziesz na wszystko. Z konkursowych nie zobaczę tylko 1 filmu - tego chińskiego The Touch Of Sin. Na ostatni dzień mam w planach oczywiście Polańskiego, film zamknięcia i 2 nagrodzone filmy w DF.

Dodaj komentarz