Dziesięć sekcji na dziesiąty jubileusz Festiwalu "Wisła".

Data:

18 dni, 5 kin, 10 sekcji, 73 filmy. Dyskusje, wykłady, warsztaty filmowe. Koncerty, wystawy i spotkania literackie. 10. „Wisła” wystatowała w moskiewskim Iluzjonie.

25 maja o godz. 19:00 rozpoczęła się ceremonia otwarcia jubileuszowego 10. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie. Uroczystość połączona była z pokazem krótkometrażowego filmu „Jutro” Dariusza Gajewskiego oraz dokumentu „Bracia” w reżyserii Wojciecha Staronia. Na ceremonii otwarcia gościł reżyser Wojciech Staroń oraz bohater filmu, wybitny polski malarz Alfons Kułakowski. Gościem specjalnym uroczystego otwarcia był znakomity reżyser Krzysztof Zanussi.

Duet młodych muzyków rosyjskich - Andriej Zabawnikow i Jelizawieta Karaulowa – zabrał Gości w muzyczną podróż do epoki słynnego pisarza Josepha Conrada. Formacja w pierwszej części koncertu zagrała najsłynniejsze utwory Chopina i Szymanowskiego, w drugiej zaś arcydzieła Paganiniego, Czajkowskiego, Brahmsa, Kreislera i Elgara. Nie zabrakło muzyki filmowej nawiązującej do XIX wieku, w którym żył i tworzył Joseph Conrad.

Spośród 12 tytułów konkursowych zwycięzcę wyłoni Jury w składzie: Przewodniczący, Członek Izby Krytyków i Znawców Filmowych Rosji Wiktor Matizen, dziennikarka i redaktor kreatywna w wytwórni filmowej „Sputnik” Emilia Diemiencowa oraz dziennikarka filmowa, autorka licznych publikacji poświęconych kulturze i sztuce Olga Sherwood. O Specjalną Nagrodę Izby Filmoznawców i Krytyków Filmowych w Rosji „Słoń” zawalczą filmy:

1. 11 minut, reż. Jerzy Skolimowski;
2. Czerwony pająk, reż. Marcin Koszałka;
3. Kamper, reż. Łukasz Grzegorzek;
4. Ederly, reż. Piotr Dumała;
5. Las 4 rano, reż. Jan Jakub Kolski;
6. Ostatnia rodzina, reż. Jan P. Matuszyński;
7. Plac zabaw, reż. Bartosz M. Kowalski;
8. Wołyń, reż. Wojciech Smarzowski;
9. Kryształowa dziewczyna, reż. Artur Urbański;
10. Sztuka kochania, reż. Maria Sadowska;
11. Klezmer, reż. Piotr Chrzan;
12. Prosta historia o morderstwie, reż. Arkadiusz Jakubik.

Oprócz konkursu głównego w programie znalazły się sekcje: panorama kina polskiego, retrospektywy filmów Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Kieślowskiego, Polska w dokumencie, Teatroteka, filmy krótkometrażowe Studia Munka, etiudy studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej, filmy festiwalu „Łodzią po Wiśle” oraz pokazy specjalne poświęcone pamięci Danuty Szaflarskiej.

Do 11 czerwca w ramach Festiwalu moskiewską publiczność odwiedzą m.in. reżyserzy Krystian Matysek, Dorota Kędzierzawska, operatorzy Arthur Reinhart i Sławomir Idziak, aktorzy Filip Pławiak oraz Lech Dyblik. Zarówno twórcom, jak i widzom „Wisły” życzymy wielu niezapomnianych spotkań i rozmów wokół kina!

Ze szczegółowym programem i opisami filmów można zapoznać się na oficjalnej stronie Festiwalu: http://www.festiwalwisla.pl