Konkurs Główny 15. Festiwalu CINEMAFORUM

Data:

22 filmy z 15 krajów zostaną pokazane w Konkursie Głównym podczas 15. Festiwalu CINEMAFORUM. Zdecydowana większość z nich będzie miała w Polsce swoją premierę. Widzowie będą mogli obejrzeć zarówno liczne filmy doceniane i nagradzane na najważniejszych światowych festiwalach (w Cannes, Berlinie, Toronto, Sundance, Locarno czy Clermont-Ferrand), jak i odkrycia wśród aktorskich filmów fabularnych, a także filmów animowanych oraz eksperymentalnych.
Hasłem festiwalu są w tym roku "krótkie podróże", a cechą najsilniej charakteryzującą konkursowy zestaw jest różnorodność propozycji. Filmy często zaskakują pomysłowością, dowcipem, oryginalnością formy bądź tematyki, czy wirtuozerią w sztuce opowiadania.
Festiwal otworzy nowozelandzki film "Madam Black" Ivana Barge (m.in. nagroda publiczności na festiwalu Clermont-Ferrand, największym festiwalu kina krótkometrażowego na świecie). Poczuciem humoru nie ustępuje mu "Bed Side Story" debiutującego Michała Łubińskiego. W konkursie zobaczymy też "Timecode" - hiszpańskiego laureata tegorocznej Złotej Palmy w Cannes w kategorii filmu krótkometrażowego wyreżyserowanego przez Juanjo Giméneza i zarazem przykład mistrzowskiej narracji w krótkiej formie filmowej.
Oryginalny język wizualny, tajemniczy nastrój i niepokojąca historia to atrybuty zarówno "Oh What a Wonderful Feeling" François Jarosa z Kanady (pokazywanego wcześniej w ramach Tygodnia Krytyki w Cannes oraz na festiwalu w Toronto) jak i "The Reflection of Power" Mihai Grecu z Francji (nagrody specjalne festiwali w Clermont-Ferrand oraz w Annecy). Oglądając "Aprés Suzanne" Féliksa Moati (oficjalna selekcja w Cannes) oraz "Romantik" Mateusza Rakowicza (pokazywany m.in. w Toronto, wyróżniony w Gdyni, nagradzany w Koszalinie i Luksemburgu) będziemy mogli skonfrontować francuskie i polskie spojrzenie zarówno na Paryż, jak i na miłość.

Duńsko-belgijski "Mr Sand" Soetkin Verstegen (pokazywany w Annecy) oraz szwajcarska "Subotika" Petera Volkarta jawią się jako starannie oszlifowane przez twórców diamenty małej formy filmowej. Belgijsko-francuski "Fullness of Time (Romance)" w reżyserii Manon Coubia to wyrafinowany eksperyment narracyjny (Złoty Leopard dla najlepszego filmu krótkometrażowego w Locarno), któremu narracyjną biegłością nie ustępują rodzima "Adaptacja" Bartosza Kruhlika oraz futurystyczny i dekadencki grecki "Whack" Syni Pappy.
Konkursowe filmy oceni w tym roku jury w składzie: Janusz Zaorski (przewodniczący jury, reżyser, scenarzysta i producent filmowy), Marta Nieradkiewicz (aktorka, znana m.in. z ról w filmach "Płynące wieżowce", "Kamper" i "Zjednoczone Stany Miłości"), Robert Bolesto (scenarzysta, autor m.in. scenariuszy do filmów "Córki Dancingu" oraz "Ostatnia Rodzina"), Michał Oleszczyk (krytyk filmowy, dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni) oraz Adrian Panek (reżyser filmowy, autor m.in. filmu "Daas").

Filmy konkursowe:
„A night in Tokoriki”, fabuła, Rumunia 2016, reż. Roxana Stroe, 18 min
„Adaptacja”, fabuła, Polska 2016, reż. Bartosz Kruhlik, 25 min
„Après Suzanne”, fabuła, Francja 2016, reż. Felix Moati, 15 min
„Bed Side Story”, animacja, Polska 2016, reż. Michał Łubiński, 5 min
„Czarnoksiężnik z krainy US”, animacja, Polska 2016, reż. Balbina Bruszewska, 23 min
„Figury niemożliwe i inne historie II”, animacja, Polska 2016, reż. Marta Pajek, 15 min
„Fullness of Time (Romance)”, eksperyment, Belgia-Francja 2016, reż. Manon Coubia, 14 min
„Her Friend Adam”, fabuła, Kanada 2015, reż. Ben Petrie, 17 min
„Hitchhiker”, fabuła, Korea Południowa 2016, reż. Jéro Yun, 20 min
„Import”, fabuła, Holandia 2016, reż. Ena Sendijarevic, 17 min
„Madam Black”, fabuła, Nowa Zelandia 2016, reż. Ivan Barge, 12 min
„Mr Sand”, animacja, Dania-Belgia 2016, reż. Soetkin Verstegen, 8 min
„Oh What a Wonderful Feeling”, fabuła, Kanada 2016, reż. François Jaros, 16 min
„Pierwsze”, fabuła, Polska 2015, reż. Monika Majorek, 19 min
„Romantik”, fabuła, Polska – Francja 2016, reż. Mateusz Rakowicz, 21 min
„Six Cents in the Pocket”, fabuła, USA 2015, reż. Ricky D’Ambrose, 14 min
„Subotika”, fabuła, Szwajcaria 2015, reż. Peter Volkart, 13 min
„The Reflection of Power”, eksperyment, Francja 2015, reż. Mihai Grecu, 9 min
„Timecode”, fabuła, Hiszpania 2016, reż. Juanjo Giménez, 15 min
„Under the Sun”, fabuła, Australia-Chiny 2015, reż. Qiu Yang, 18 min
„Wednesday Blues”, fabuła, Niemcy 2016, reż. Sophia Bösch, 19 min
„Whack”, fabuła, Grecja 2015, reż. Syni Pappa, 14 min
---
Na wszystkie pokazy i wydarzenia towarzyszące WSTĘP WOLNY, na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.