Laureaci 12. "Sputnika"

Data:

Jury w składzie: Joanna Kos-Krauze, Mirosław Haniszewski i Hanna Rydlewska przyznało Grand Prix w Konkursie Filmów Fabularnych 12. Sputnika dla filmu "Serce świata" Natalii Mieszczaninowej za "dyskretną, poruszającą opowieść o naszej samotności i pragnieniu akceptacji. Pozornie skromny film, opowiadający o ważnych sprawach".

II Nagroda powędrowała do filmu "Car-ptak" Eduarda Nowikowa za "obraz, który udowadnia, że można i trzeba myśleć o filmach jako o dziełach sztuki".

III Nagroda trafiła do filmu "Głębokie rzeki" Władimira Bitokowa za "bolesną, ale oszałamiającą wizualnie opowieść o niemożności porozumienia i nieuchronności przeznaczenia".

Wyróżnienie przyznano także operatorce filmu "Ajka" (reż. Siergiej Dworcewoj) – Jolancie Dylewskiej "wyjątkowe połączenie wrażliwości, mistrzowskiego rzemiosła i psychologicznej głębi w opowiadaniu obrazem."

Jury tegorocznego Konkursu Filmów Dokumentalnych w składzie: Krystian Matysek, Dominik Jagodziński, Małgorzata Steciak przyznało II Nagrodę filmowi "Oskar" Aleksandra Smolanskiego i Jewgienija Cymbała za "poruszającą opowieść, w której w losach artysty odbija się burzliwa historia ZSRR".

III Nagrodę w Konkursie Filmów Dokumentalnych zdobył film "Front wschodni" Andrieja Osipowa za "kreatywne przetworzenie materiałów archiwalnych i wydobycie na pierwszy plan losu zwykłego niemieckiego żołnierza".

Jury wyróżniło także dokument "Niedźwiedzie Kamczatki. Początki Życia" Iriny Żurawlowej, Władisława Griszyna za "profesjonalne uchwycenie piękna rosyjskiej przyrody".

Serca naszych najmłodszych widzów zdobył "Ostatni bohater" w reżyserii Dmitrija Diaczenko.

Warszawska edycja 12. "Sputnika" dobiegła końca. Festiwal wyrusza teraz w filmową podróż po Polsce. Do kwietnia 2019 roku zagramy m.in. w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Białymstoku, Bydgoszczy, Szczecinie, Katowicach, Elblągu, Hajnówce, Kętrzynie, Łodzi, Nowym Sączu, Olsztynie i Płocku.