Laureaci 13. Sputnika

Data:

Jury w składzie: Przewodniczący Filip Bajon, Olga Chajdas oraz Anna Tatarska przyznało Grand Prix w Konkursie Filmów Fabularnych 13. Sputnika filmowi „Byk”, reż. Boris Akopow. W uzasadnieniu Jury czytamy: „Pełny, dojrzały obraz. Lekcja niedawnej, wciąż ważnej, historii, opowiedziana przejmująco i bez dydaktyzmu. Historia o zagmatwanych relacjach rodzinnych i przyjacielskich, o korzeniach dobra i zła. Proste tematy bez uproszczeń. Świetna obsada, wybitnie poprowadzone role. Zmysłowe zdjęcia, zrealizowane z wizualną konsekwencją i filmową energią.”

II Nagroda powędrowała do filmu „Braterstwo”, reż. Paweł Łungin. Zdaniem Jurorów to „spektakularne i jednocześnie skupione kino wojenne o wysmakowanej palecie barw. Patrzy szeroko na zjawisko, nie gubiąc szczegółu, nie zapominając o człowieku i jego mikrokosmosie. Sięga do faktów, ale nie ulega publicystyce, prowadząc do końca intensywną filmową narrację. Ważny temat: wojna, która pozostawia ślady także na tych, którzy z frontu powracają zwycięscy.”

III Nagroda trafiła do filmu „Port”, reż. Aleksandra Strielanaja. Za słowami Jurorów to „najciekawszy narracyjnie film, opowiadający historię bohaterów radykalnym językiem filmowym. Wielka metafora kraju. Szczególnego rodzaju, niezwykle odważna inscenizacja filmowa, która - mimo swego radykalizmu - nie gubi historii, którą opowiada, ale czyni ją zastanawiającą i niejednoznaczną. Do tego znakomite aktorstwo, świetne zdjęcia i niebanalne rozwiązania dramaturgiczne, które czynią z tego filmu prawdziwy masterpiece.”

Wyróżnienie przyznano filmowi „Człowiek, który wszystkich zaskoczył”, reż. Natasza Mierkułowa, Aleksiej Czupow z uzasadnieniem: ”Pełna niespodziewanych zwrotów akcji historia, stawiająca ciekawe pytania na temat kulturowych ról przypisanych płciom. Empatyczna opowieść o odnajdywaniu siebie w najmniej sprzyjających z okoliczności. Przypomina, że najtrudniejsze nie jest wyznanie prawdy, a poniesienie konsekwencji takiej decyzji - szczególnie, gdy spadają one na najbliższych. Rola Natalii Kudriaszowej to aktorskie złoto.”

Widzowie podzielili opinię Jury, przyznając Nagrodę Publiczności filmowi „Byk” Borisa Akopowa.

Jury tegorocznego Konkursu Filmów Dokumentalnych w składzie: Przewodnicząca Alicja Albrecht, Agata Gogołkiewicz i Marta Prus przyznało Grand Prix 13. Sputnika dla Aliny Rudnickiej, reżyserki filmu „Rosyjska szkoła uwodzenia” za „przejmującą opowieść o współczesnych Rosjankach, ich potrzebach i marzeniach, które niespełnione w patriarchalnym świecie pozostawiają je w poczuciu osamotnienia”.

II Nagrodę w Konkursie Filmów Dokumentalnych zdobyli Sasza Kułak i Ben Guez, reżyserzy filmu „Kroniki Rtęci” za „poetycki i wizualny portret ostatnich anarchistów, którzy wierni swoim przekonaniom, rezygnują z konsumpcjonizmu”.

III Nagrodę otrzymał Aleksiej Gołowkow, reżyser dokumentu „Północny wiatr bywa ciepły” za „film, który przypomina o witalnej sile natury i wskazuje, że drogą do szczęścia może być pogodzenie z samym sobą”.

Jury przyznało także dwa Wyróżnienia: Aleksiejowi Fiedorczence, reżyserowi filmu „Kino epoki przemian” oraz Pawłowi Iwanowowi, reżyserowi filmu „Dzieci futbolu”.

Serca naszych najmłodszych widzów zdobył „Miś Uszatek” w reżyserii Fiodora Chitruka.

Warszawska edycja 13. Sputnika dobiegła końca. Festiwal wyrusza teraz w filmową podróż po Polsce. Do kwietnia 2020 roku zagramy m.in. w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Białymstoku, Bydgoszczy, Elblągu, Hajnówce, Toruniu, Kętrzynie, Opolu, Tarnowskich Górach, Olsztynie, Skierniewicach, Gliwicach, Lublinie i Płocku.