Mistrzowie kina na 11. Sputniku

Data:

W tym roku z okazji 80. urodzin Andrieja Konczałowskiego Sputnik przedstawi jego twórczość w odsłonie fabularnej oraz dokumentalnej. Wśród fabuł znajdzie się m.in. prezentowany na ubiegłorocznym otwarciu festiwalu dramat historyczny Raj oraz obraz Białe noce listonosza Aleksieja Triapicyna, który zdobył Srebrnego Lwa na 71. MFF w Wenecji.

Widzowie będą mieli także okazję do zapoznania się z dokumentalnym cyklem Konczałowskiego poświęconym wielkim kompozytorom rosyjskim. W bloku pokażemy filmy Dmitrij Szostakowicz, Igor Strawinski i Siergiej Prokofiew, które dotąd nie były prezentowane na Sputniku.

Szostakowicz sam w sobie jest niesamowitym zjawiskiem. Czy można je zrozumieć, zdefiniować, opisać i wytłumaczyć? Swego czasu Zachód był głęboko poruszony jego osobą, nie mogąc uwierzyć, że tak wybitny kompozytor urodził się w Związku Radzieckim.

Gdy kompozytor Igor Strawinski obudził się rano po premierze swojego "Ognistego ptaka", nie mógł przypuszczać, że w ciągu jednej nocy stał się sławny. Nikt też nie spodziewał się, jakich jeszcze niespodzianek kompozytor będzie dostarczał słuchaczom przez kolejne 60(!) lat w każdym swoim kolejnym opusie.

Pierwszą część swego II koncertu scherzo sam Prokofiew nazwał "Ucieczką przed potworami". W istocie, całe życie kompozytora było jedną wielką ucieczką. W 1917 roku wyjechał za granicę. Niestety, nigdy nie udało mu się rozwinąć swojej twórczości.

W sekcji "Mistrzowie kina. Siergiej Eisenstein" przypomniane zostaną największe dzieła twórcy innowacyjnego "montażu atrakcji", polegającego na wydobyciu symbolicznych znaczeń danej sceny filmowej. Doskonałym przykładem prekursorskiej metody jest historyczno-rewolucyjny obraz Strajk, który zaprezentowany zostanie widzom z muzyką na żywo w wykonaniu artysty Marcina Pukaluka.

W bloku nie zabraknie również Pancernika Potiomkina, którego fabuła została oparta na autentycznych wydarzeniach historycznych i przedstawia nowoczesne tendencje społeczne XX wieku: masowe dążenia do wolności, walkę z dyktaturą, obronę praw człowieka oraz wezwanie do jednoczenia się ludzi w imię równouprawnienia.

Październik - dramat historyczno-rewolucyjny nakręcony z okazji 10. rocznicy Wielkiej Rewolucji Październikowej. Wydarzenia 1917 roku, efektem których była salwa z Pancernika "Aurora" i szturm na Pałac Zimowy, zostały odtworzone z niebywałą dokładnością.

Zaprezentowany zostanie także film dokumentalny Niech żyje Meksyk, składający się z kilku nowel. Prolog opowiada o dziełach architektury Jukatanu. Idylliczna nowela "Sandunga" to wspomnienie Meksyku z czasów przedfeudalnych. Nowela "Maguey" to dramatyczna opowieść o miłości ubogiego peona i jego narzeczonej. "Fiesta" to z kolei romantyczna historia miłosna z corridą w tle.

W programie znajdzie się również uważany za jedno z najważniejszych dzieł Siergieja Eisensteina, dramat Aleksander Newski. Film opowiada historię staroruskiego księcia, który pokonał rycerzy zakonu krzyżackiego na jeziorze Czudzkim 5 kwietnia 1242 roku.

Iwan Groźny - obraz człowieka, który w XVI wieku po raz pierwszy zjednoczył ziemie rosyjskie w jedno silne państwo. Opowieść o jednej z najbardziej kontrowersyjnych, potężnych i sprzecznych postaci historycznych.

Retrospektywę zamknie budzący wiele kontrowersji biograficzny film o życiu i twórczości Siergieja Eisensteina - Eisenstein w Meksyku w reżyserii wybitnego Petera Greenawaya.

Wszystkie filmy Andrieja Konczałowskiego oraz Siergieja Eisensteina pokazane zostaną w kinie Iluzjon.