Wystartował 12. Festiwal "Wisła" w Moskwie!

Data:

W czwartek, 23 maja, rozpoczął się 12. Festiwal Filmów Polskich "Wisła" w Moskwie. Najlepsze polskie produkcje zostaną pokazane w trzech moskiewskich kinach - "Pięć gwiazd na Pawieleckiej", "Iluzjon", "Sali kinowej Galerii Trietiakowskiej" – a także w "Nowej Przestrzeni Teatru Nacji".

Konkurs Filmów Fabularnych. Panorama Nowego Kina. Polska w dokumencie. Teatr na ekranie. Retrospektywa filmów Jana Jakuba Kolskiego. Śląska trylogia Kazimierza Kutza. Wniebowzięci bracia. Filmy Janusza i Andrzeja Kondratiuków. Pokazy specjalne. Weekendowe poranki familijne. Najlepsze etiudy Studia Munka, Festiwalu „Łodzią po Wiśle” oraz Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

23 maja - o godz. 19:00 w moskiewskim kinie "Iluzjon" festiwal otworzył najnowszy obraz Jana Jakuba Kolskiego "Ułaskawienie". To przepiękne, niezwykle emocjonalne kino drogi, inspirowane prawdziwymi losami rodziny reżysera. Matka i ojciec przez pół Polski wiozą trumnę z synem zabitym przez UB, którego chcą pochować w spokojnym miejscu. Podróż rodziców przez pogrążoną w powojennym koszmarze Polskę staje się metaforyczną wyprawą w głąb ludzkiej duszy i próbą stworzenia na nowo definicji człowieczeństwa w świecie, w którym sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie, a nieoczekiwanym sojusznikiem może stać się dotychczasowy wróg.

Gośćmi 12. Festiwalu "Wisła" w Moskwie będą znakomici polscy twórcy, w tym reżyserzy: Filip Bajon, Janusz Kondratiuk, Kinga Dębska, Ewa Bukowska, Olga Chajas, Łukasz Grzegorzek, Stanisław Berbeka i Joanna Kaczmarek; aktorki i aktor: Maria Dębska, Malgorzata Szczerbowska, Karolina Bruchnicka, Sonia Mietielica, Nikodem Rozbicki oraz scenarzystka Magdalena Miecznicka.

Podczas ceremonii otwarcia, jak również przez cały czas trwania festiwalu, w kinie Iluzjon będzie można podziwiać wystawę fotografii autorstwa Łukasza Bąka z planu filmowego "Zimnej Wojny", reż. Paweł Pawlikowski. Zdjęcia Łukasza Bąka to autorska wersja tego, co dzieje się "pomiędzy" – to impresja na temat świata, w którym żyją bohaterowie "Zimnej wojny", a jednocześnie niezwykła okazja, żeby wejść w ten świat głębiej.

Na uroczystym otwarciu festiwalu zagościli także członkowie Jury: Przewodnicząca, znakomita rosyjska reżyserka Natalia Mieszczaninowa, uznana krytyczka filmowa, dziennikarka Olga Galickaja oraz utalentowany rosyjski aktor młodego pokolenia, Stiepan Diewonin.

Trzymamy kciuki za twórców, a rosyjskim widzom życzymy wielu niezapomnianych seansów oraz ciekawych, zaciekłych dyskusji wokół kina!

12. odsłona "Wisły" potrwa do 30 maja w Moskwie. Następnie ruszy w głąb Rosji i zawita m.in. w Jekaterynburgu, Barnauł, Noworosyjsku, Twerze, Rostowie nad Donem, Krasnodarze, Orenburgu, Niżnym Nowogrodzie, Nowogrodzie Wielkim, Torżoku, Pietrozawodsku, Wysokowsku i Bijsku.

Ze szczegółowym programem i opisami filmów można zapoznać się na stronie festiwalu: http://www.festiwalwisla.pl