Zwycięzcy 11. Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską"

Data:

Jury w składzie: Andrzej Kołodyński, Jakub Czekaj oraz Julia Kijowska przyznało Grand Prix w Konkursie Filmów Fabularnych 11. Sputnika dla filmu "Arytmia" Borisa Chlebnikowa "za przenikliwy portret bohaterów, którzy biorą odpowiedzialność za siebie i innych, i w bezwzględnym systemie walczą o życie".

II Nagroda powędrowała do filmu "Zakładnicy" w reżyserii Reza Gigineiszwili "za spełniony obraz młodych ludzi, którzy stają się zakładnikami własnych marzeń, za co płacą najwyższą cenę".

Wyróżnienie w Konkursie Filmów Fabularnych przyznano obrazowi Karena Gieworkiana "Cała nasza nadzieja" "za dojrzałą próbę rozliczenia się z trudną rosyjską rzeczywistością. W świecie pełnym nadziei i rozczarowań przedstawienie prawego i odważnego bohatera."

Widzowie podzielili zdanie Jurorów, przyznając Nagrodę Publiczności "Arytmii" Borisa Chlebnikowa.

Jury tegorocznego Konkursu Filmów Dokumentalnych w składzie: Paweł Łoziński, Wojciech Staroń oraz Wojciech Kasperski przyznało Grand Prix dla filmu "Bliscy" Witalija Manskiego "za subtelny i osobisty portret rodziny rozdartej przez wojnę na Ukrainie. Przenosząc się w sposób przemyślany wizualnie do serca kraju o złożonej tożsamości, mamy szansę poczuć z bliska tragedię dwóch narodów."

Wyróżnienie w Konkursie Filmów Dokumentalnych zdobyli "Zbieracze morskiej trawy" Marii Muraszowej ze szczególnym uznaniem dla pracy operatora – Mariny Lewaszowej.

Jury wyróżniło także dokumenty: "Pawlenski. Nagie życie" Darii Chrenowej, "Przekonania" Tatiany Czystowej oraz "Zbyt wolny człowiek" Wiery Kriczewskiej.

Serca naszych najmłodszych widzów zdobył "Iwan Carewicz i Szary Wilk" w reżyserii Władimira Toropczina.

Warszawska edycja 11. "Sputnika nad Polską" dobiegła końca. Festiwal wyrusza teraz w filmową podróż po Polsce. Do kwietnia 2018 roku zagramy m.in. w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Białymstoku, Bydgoszczy, Szczecinie, Katowicach, Elblągu, Hajnówce, Kętrzynie, Łodzi, Nowym Sączu, Olsztynie i Płocku.