Filmy świata: Dzień Trzeci

Data:

Trzeciego dnia festiwalu "Filmy Świata Ale Kino" kolejne premiery świetnych filmów, nagradzanych na międzynarodowych festiwalach. Oto nasz szybki przegląd prasy.

Październik

Na Stopklatce w tekście Rozstania i powroty Dariusz Kuźma tak pisze o "Październiku":

Daniel i Diego Vega skupiają się na powolnym prowadzeniu narracji, nie przejmują się za bardzo wizualną atrakcyjnością swojego obrazu, co jakiś tylko czas umieszczając w kadrach "Października" pojedynczy dowcip czy nieco czarnego humoru. Liczy się zaznaczenie na ekranie żmudnej przemiany, która odbywa się mniej na zewnątrz, w gestach, mimice i czynach Clemente, a bardziej w jego myślach, lękach i wewnętrznej walce, którą musi odbywać każdego dnia.

Jak zauważył michuk "Październikowi" blisko estetyką do flimów urugwajskich, takich jak "Whisky" czy "Gigante". Jeśli więc trafia do Was takie kino, nie powinniście być zawiedzeni.

Portret współczesnych Chin: Ferie zimowe, Razem i osobno

Kasia Wolanin w tekście Portret współczesnych Chin omawia "Ferie zimowe", zwycięzcę Złotego Lamparta z Locarno oraz nagrodzony za scenariusz w Berlinie "Razem i osobno":

„Ferie Zimowe” oraz „Razem i osobno”, filmy niepozbawione sporych wad, to jednak krok w dobrym kierunku, by otworzyć przed światem drzwi do poznania współczesnych stosunków społecznych panujących w Chinach. Ich twórcy świetnie opanowali subtelną krytykę chińskiej rzeczywistości, więc gdyby tylko popracowali nad formą i sposobem lepszego prezentowania relacji międzyludzkich, wówczas na pewno bardziej zasługiwaliby na nagrody, których filmy reprezentujące chińską kinematografię w ostatnim czasie zdobyły już niemało.

[przeczytaj całość tekstu]

Złodziej światła

Mniej cierpliwości miała Agata Malinowska dla kirgiskiego Złodzieja światła:

"Złodzieja światła" ogląda się bez wielkiej przyjemności, ale i bez cierpienia. Jego problemem jest raczej niezdolność do zaangażowania widza i średni scenariusz niż nieudolność realizacji. Dla osób zainteresowanych tym rejonem świata film przedstawia pewną wartość poznawczą, jednak im z kolei będą być może przeszkadzać pewne uproszczenia.

Czytaj całą recenzję: Pan Światło i wiatraki.

Poezja

Wczoraj też premierę polską miała "Poezja" Lee Chang-donga. Recenzję tego filmu, prezentowanego w konkursie Cannes, możecie przeczytać na Stopklatce: Zachwycająca poezja.

Konkurs z nagrodami!

Przypominamy też o konkursie dla festiwalowiczów w którym za recenzje opublikowane na Filmasterze otrzymacie filmy na DVD z poprzednich edycji festiwalu.

Najnowsze opinie na temat 6. FŚAK znajdziecie na specjalnej stronie: http://filmaster.pl/filmy-swiata/. Zachęcamy do komentarzy i pisania własnych opinii na temat filmów!

A dziś kolejne premiery, więc zamiast siedzieć przed komputerem radzimy: marsz do kina! Program Filmów Świata znajdziecie tu: http://www.filmyswiata.pl/program.php