Po dwóch dniach festiwalu

Data:

Dwa dni festiwalu "Filmy świata ale kino" za nami!

Festiwal otworzył w czwartek zwycięzca Berlinale 2010, film "Miód" w reżyserii Semih Kaplanoglu. Tak pisze o nim Agata Malinowska:

Oglądanie "Miodu" przypomina nieco czytanie "Sklepów cynamonowych" - niewiele się tu mówi i dzieje, mimo to można się rozkoszować każdym fragmentem, który jest w swoim bogactwie wręcz wyuzdany. Jednak tam gdzie Schulz zagłębia się w żydowskiej tradycji i symbolice, Semih Kaplanoglu przywołuje prosty świat ciężko pracujących ludzi, zanurzając go w poezji barw i światła. Ten spokojny, medytacyjny film, pełen wizualnej siły i bardzo zwykłych, dziecięcych emocji, rozpoczyna się na granicy życia i śmierci, kończy zaś na granicy snu.

Cała recenzja: Słodycz miodu

Jeśli tego Wam mało, polecamy również tekst Katarzyny Wolanin podsumowujący trylogię, na którą składają się trzy filmy tego reżysera, wszystkie do objrzenia podczas festiwalu, na którym prezentujemy jego pełną retrospektywę:

Każda kolejna część trylogii Kaplanoğlu stanowi nie tyle rozwiązanie zagadki życia Yusufa, ile po prostu staje się harmonijną opowieścią o zwyczajnym, ludzkim życiu. Zestawiając Stambuł z „Jajka” z domem małego chłopca z „Miodu”, można odnieść wrażenie, że cały cykl ma dowieść, jak de facto cudownym okresem jest dzieciństwo, spędzone z dala od zgiełku nowoczesnego miasta i jak niespodziewanie idylla może się zakończyć.

Całość: Żywot Yusufa: o trylogii Semiha Kaplanoğlu.

Filmy świata to jednak nie tylko Turcja. Borys Musielak w tekście Ale.. czego Bi ma się nie bać? rozprawia się z wietnamskim filmem "Nie bój się, Bi", który otrzymał w tym roku Nagrodę Tygodnia Krytyki MFF Cannes 2010 za Najlepszy Scenariusz.

Członków rodziny małego Bi łączy ewidentnie fakt, że wszyscy są bardzo nieszczęśliwi. Miotają się między narzuconym obowiązkiem, a pragnieniami. Każdy coś ukrywa, każdy czegoś się wstydzi. O części z tych pragnień i tajemnic Dang Di Phan nam opowie, o części nie.

Festiwal się rozkręca. Dziś kolejne seanse. Nie przegapcie przeglądu najlepszych filmów roku! Pełen program dla Warszawy, Krakowa, Gdańska i Poznania na: http://www.filmyswiata.pl/program.php

Zapraszamy!