Grand Prix Sputnik dla "Półtora pokoju"

Data:

W niedzielę, o godzinie 17:00 zostały wręczone nagrody w kategoriach: Grand Prix Sputnik, (I miejsce – 6 tyś euro, II miejsce – 3 tyś euro, III miejsce – 2 tyś eufo) – fundatorem Nagrody „Sputnik” jest Polski Instytut Sztuki Filmowej, E.A.R. Piotr Skulski, Fundacja „Wspieram”. Nagroda Kanału Wojna i Pokój (3 tyś euro) – wręczona przez Dyrektor Katarzynę Jesień, fundatorem Nagrody jest Kanał Wojna i Pokój. Nagroda Publicznosći – Nagroda ta gwarantuje wsparcie Sieci Kin Studynych i Lokalnych dla dystrybucji filmu w Polsce.


Shot z "Półtora pokoju
GRAND PRIX SPUTNIK
Jury w składzie przewodniczący Andrzej Żuławski, Anita Piotrowska oraz Tadeusz Sobolewski przyznali:

I nagroda dla filmu PÓŁTORA POKOJU w reżyserii Andrieja Chrżanowskiego

My się z Rosją ścigamy na poetów od dawna. Mickiewicz i Puszkin byli przyjaciółmi. Kiedy Josif Brodski znalazł się w Stanach, pomógł mu być tam nasz poeta Czesław Miłosz. Są to silne związki. Porwanie się na zrobienie filmu o poecie jest przedsięwzięciem karkołomnym (...). Muszę powiedzieć, że nasza pierwsza nagroda jest nagrodą troszeczkę karkołomną - podkreślał przewodniczący jury, mówiąc o tym, jakim wyzwaniem jest znalezienie publiczności zainteresowanej oglądaniem losów Josifa Brodskiego.
Ten bardzo piękny film, żonglujący różnymi formami ekspresji - od rysunkowej po kinową udającą dawną taśmę filmową, jest jednym z najbardziej odważnych filmów, jakie widzieliśmy na tym festiwalu

mówił Andrzej Żuławski.

Recenzje:
- Wrony, koty, Brodski (Agata Malinowska)
- Magiczne "Półtora pokoju" (moimadeleine)
Zdjęcia w opisie filmu: http://www.sputnikfestiwal.pl/main.php?page=sekcje⟨=pl
Trailer:

II nagroda dla filmu POCHOWAJCIE MNIE POD PODŁOGĄ w reżyserii Siergieja Snieżkina

Wręczył ją Tadeusz Sobolewski podkręślając:

Rosyjscy filmowcy w niezwykły sposób analizują własne zło. Film Snieżkina jest okrutnym i ironicznym opisem toksycznego układu rodzinnego. Może być czytany jako metafora chorej sytuacji społecznej, gdzie rządzi nienawiść, gdzie cierpiący zadają cierpienia innym. To wszystko zostało opowiedziane i zagrane w błyskotliwy i zaskakujący sposób. Zwraca szczególną uwagę kreacja Swietłany Kriuczkowej w roli głównej babci.

Recenzje:
- Dramatyczne dzieciństwo Saszy (Pilotka)
- Tyrania babci (Katarzyna Wolanin)
- Co straciłam z własnej woli, ile przeciw sobie (wredonika)
- Pochowajcie mnie pod podłogą [Sputnik 2010] (Borys Musielak)
Zdjęcia w opisie filmie: http://www.sputnikfestiwal.pl/main.php?page=sekcje⟨=pl
Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=jGOlQTGd_7s&feature;=related

III nagroda dla filmu JA w reżyserii Igora Wołoszyna

Na scenie uzasadniła ją Anita Piotrowska:

Nagrodziliśmy film, naszym zdaniem wyjątkowy dla rosyjskiego kina. Z jednej strony osobisty, do bólu szczery, z drugiej – niezwykle bogaty, intensywny w formie, pełen groteskowych figur. To wszystko złożyło się na zaskakujący portret pokolenia dorastającego w latach 80-tych, XX wieku. W schyłkowych okresie ZSRR, straconego pokolenia.

Recenzja: Elegia o samym sobie (Agata Malinowska)
Zdjęcia w opisie filmu: http://www.sputnikfestiwal.pl/main.php?page=sekcje⟨=pl
Trailer: http://www.kviff.com/en/films/film-detail/3085-i-am/
NAGRODA KANAŁU WOJNA I POKÓJ

Dla filmu POCHOWAJCIE MNIE POD PODŁOGĄ w reżyserii Siergieja Snieżkina
Według Katarzyny Jesień jest to

taki film, wobec którego nikt nie potrafi pozostać obojętnym. Jego ładunek emocjonalny jest porażający. Angażuje emocje widza od samego początku i do końca trzyma je w napięciu. Rewelacyjne kreacje aktorskie, znakomite zdjęcia, pieczołowicie komponowane kadry. Wszytko to powoduje głębokie utożsamianie widza z historią którą ogląda. A to nie jest tylko historia małego chłopca, który miał bardzo smutne dzieciństwo, ale opowieść o tym jak wielka jest w człowieku potrzeba miłości (...)

PLEBISCYT PUBLICZNOSĆI
Widzowie 4. Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik uznali za najlepszy film POCHOWAJCIE MNIE POD PODŁOGĄ w reżyserii Siergieja Snieżkina

A Państwa zapraszamy już za rok na 5. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik w 2011 roku oraz na lokalne edycje festiwalu w miastach w całej Polsce od listopada aż do stycznia!