Poniedziałek z kinem konkursowym

Data:

8 listopada, 16:00 - Kino Kinoteka pokaz filmu „Milczące dusze” reżyseria Aleksiej Fiedorczenko
/gatunek: dramat, rok produkcji: 2010, czas trwania: 75min./

Film został okrzyknięty jednym z najlepszych w historii kinematografii od czasów Andrieja Tarkowskiego. Nostalgiczna i poetycka opowieść o miłości i śmierci. Wspomnienia o kulturze, wierzeniach i rytuałów Maryjczyków, małego, ugrofińskiego ludu, zamieszkującego okolice północnej Wołgi.

nagrody:
2010 – Nagroda „Ozella" za najlepszą pracę operatorską na 67. MFF w Wenecji
2010 – Nagroda FIPRESSI na 67. MFF w Wenecji
2010 – Nagroda Ekumenicznego jury na 67. MFF w Wenecji

Dyrektor zakładów papierniczych, na pierwszy rzut oka niewzruszony i beznamiętny, Miron Aleksiejewicz, chce tradycyjnie, zgodnie z obyczajami ludu Merja, pożegnać się ze swoją zmarłą żoną. Merja to plemię ugrofińskie, które niegdyś zamieszkiwało na północnym Powołżu, wokół jeziora Nero. Po podboju tych terenów przez Państwo Moskiewskie, Merja ulegli asymilacji i rozpłynęli się wśród Rosjan. Udaje się w podróż po miejscach gdzie kiedyś spędzał z żoną miesiąc miodowy.
W podróży przez opustoszały, bezkresny krajobraz towarzyszy mu fotograf o imieniu Aist, któremu Miron zwierza się z intymnych szczegółów swojego życia z żoną. Fabuła spleciona jest ze wspomnień bohaterów i obrazów obrzędów zapomnianego ludu. Film jest adaptacją opowiadania kazańskiego pisarza, autora scenariusza, Denisa Osokina.
Swoiste kino drogi, któremu udało się uchwycić starożytne obyczaje i tradycje żyjące pod powierzchnią zgrzebnej postradzieckiej rzeczywistości.

Trailer:
8 litopada, 18:20, Kino Kinoteka pokaz filmu „Dzień bestii” reżyseria Michaił Konowalczuk
/Gatunek: Dramat, Rok produkcji: 2009 r., Czas trwania: 130 min./

Trudna do pomyślenia, paradoksalna historia miłosna.

Drugi pełnometrażowy film fabularny scenarzysty, publicysty i pisarza Michaiła Konowalczuka.
Film przedstawia niezwykły, na swój sposób liryczny, epizod z ostatnich dni II Wojny Światowej. Oddziały Wehrmachtu wycofują się tocząc ostatnie bitwy, ewakuowane rodziny powracają do swoich domów. W jednym z na wpół zniszczonych domów dowódca Wehrmachtu pozostawia nastoletniego chłopca z Hitlerjugend. Chłopiec żyje odtąd jak w oblężeniu, nie ma, dokąd uciec, został sam we wrogim dla siebie mieście. Nie pozostaje mu nic innego, jak ukrywać się w posępnej ruinie. Przez celownik swojego karabinu snajperskiego zaczyna obserwować życie mieszkańców ożywiającego się po wojnie miasta. Powoli zaczyna żyć ich życiem, cieszy się ich radościami. Do jednego z domów, po przeciwnej stronie podwórka, wprowadza się żydowska rodzina – ojciec inwalida, matka i piętnastoletnia, rozkwitająca córka. Niemiec, nieoczekiwanie dla siebie samego, zakochuje się w młodej Żydówce.

Fragment filmu:
8 litopada, 20:30, Kino Kinoteka pokaz filmu „Półtorej pokoju” reżyseria Andriej Chrżanowskij
/Gatunek: Dramat, Rok produkcji: 2009, Czas trwania: 130 min./

„Ten film zaczyna się jak bajka: „Był sobie kiedyś mały chłopiec i było miasto, najpiękniejsze na świecie, z ogromną szarą rzeką...". Chłopiec to Josif Brodski, bohater może najpiękniejszego filmu tegorocznego konkursu...”
- Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza

nagrody:
2009 – Nagroda „Kryształowy Globus” w programie konkursowym "Z zachodu na wschód" na 44. MFF w Karlowych Warach (Andriej Chrżanowski),
2009 – Grand Prix „Złota Łódź” na 17. Festiwalu Filmu Rosyjskiego „Okno na Europę” w Wyborgu (Andriej Chrżanowski),
2009 – Nagroda specjalna jury „Srebrna Łódź” za najlepszą rolę żeńską na 17. Festiwalu Filmu Rosyjskiego „Okno na Europę” w Wyborgu (Alisa Frejndlich),
2009 – Nagroda Specjalna Mirona Czernienko Komitetu Rosyjskiej nagrody krytyków i dziennikarzy filmowych „Biały Słoń” (Andriej Chrżanowski),
2010 - Nagroda „Nika” za najlepszy film fabularny (Andriej Chrżanowski),
2010 - Nagroda „Nika” za najlepszą reżyserię (Andriej Chrżanowski),
2010 - Nagroda „Nika” za najlepszy scenariusz (Jurij Arabow, Andriej Chrżanowski).

Utwór inspirowany biografią i utworami Josifa Brodskiego. Fantazja na temat wyobrażonej podróży poety do ojczyzny. W 1972 r. Brodski został pozbawiony obywatelstwa i wydalony ze Związku Radzieckiego z powodu „pasożytniczego stylu życia”. Nigdy więcej nie odwiedził Rosji ani nie zobaczył swoich rodziców.
Podczas wyimaginowanej podróży statkiem do ojczyzny bohater filmu wspomina swoje dzieciństwo i młodość spędzone w kulturalnej stolicy Rosji – Petersburgu. Przeplatają się wspomnienia blokady Leningradu, ewakuacji, powojennych meczy piłkarskich, młodzieńczych randek, pierwszej radzieckiej książki kucharskiej i szalonych prywatek lat sześćdziesiątych. Reżyser, inspirowany Brodskim, tworzy świat, w którym wraz z wysiedlanymi Żydami ulatują po niebie z Petersburga ich skrzypce i wiolonczele, dziecko podczas podróży po książce kucharskiej spotyka Stalina w fartuszku, a jego ojciec dyskutuje z Szostakowiczem w podrzędnym barze piwnym o grze lokalnej drużyny.

Trailer:

Przypominamy o konkursie!

Przypominamy o konkursie na recenzję filmu konkursowego. Warto się zainteresować, bo nagrody w postaci wczasów w Zakopanem, dekoderów telewizji satelitarnej, czy płyt z filmami oraz książek rosyjskich kuszą!

Szczegóły konkursu na blogu: sputnik.filmaster.pl/notka/konkursy-dla-festiwalowiczow-do-wygrania-super-nagrody/

"Milczące dusze" brzmią całkiem ciekawie, ale żeby zaraz używać stwierdzeń typu "Film został okrzyknięty jednym z najlepszych w historii kinematografii od czasów Andrieja Tarkowskiego."?

Jakoś trzeba sprzedać film :)

Nie sądzę, że film Fiedorczenko stanie się klasykiem, ale i tak go polecam bo to oryginalne dzieło, z fajnym nostalgicznym klimatem.

2/3 filmów jest najlepszym w historii kinematografii od czasów czegośtam, jeśli to mówi ktoś sensowny można sprawdzić, jeśli materiał promocyjny, raczej nie bierze się tego na serio:)

Dodaj komentarz