Premiera kolekcji DVD "Rosyjskie kino wojenne" już 24 września

Data:

24 września będzie miała premierę kolekcja DVD „Rosyjskie kino wojenne”, w skład której wejdą trzy filmy: Wniebowstąpienie, Pokój przychodzącemu na świat oraz Idź i patrz.


Shot z filmu "Wniebowstąpienie

Wniebowstąpienie (reż. Łarisa Szepitko)

To wspaniale ascetyczny w swej czarno - białej formie obraz, który wprost iskrzy trudnym do zniesienia napięciem. Jego finałowe sceny uznawane są przez niektórych za jedne z najdoskonalszych i najbardziej emocjonujących w europejskim kinie ostatnich kilku dekad.

Film «Wniebowstąpienie» wydaje się całkowicie przezroczysty, jasny - patrz, słuchaj, współczuj, przeżywaj. Nie sposób zostać obojętnym wobec tego, co dzieje się na ekranie.

- Natalia Gorenok

http://www.youtube.com/watch?v=ZBAcOvKPPFI&feature;=related

Pokój przychodzącemu na świat (reż. Aleksandr Ałow, Władimir Naumow)

Film uznany przez krytyków za arcydzieło filmu antywojennego. Film piękny, momentami zaskakujący. Przedstawiony w nim rozwój wydarzeń ukazuje, jak w bardzo realny sposób zmieniają się postawy poszczególnych bohaterów.

Wojna w ujęciu Ałowa i Naumowa jest tragedią zarówno dla zwycięzców, jak i zwyciężonych; dla Rosjan i Niemców. Wszyscy jesteśmy ofiarami tej samej historycznej opresji. Wojna trwa bez końca.

- Łukasz Maciejewski

[...]Trzyma wysoki poziom charyzmatycznego, radzieckiego kina wojennego, ze świetnymi kadrami, wspaniałymi postaciami, namacalną atmosferą ostatnich dni wojny i silnym przekazem.[...]

- turin

Idź i patrz (reż. Elem Klimow)

Film Elema Klimowa w scenerii Alesja Adamowicza z 1985 roku to jeden z najbardziej przerażających filmów o wojnie. Nie tylko wojnie 1941-1945, ale o wojnie jako destrukcyjnej sile burzącej naturalną kolej rzeczy.

Podobne filmy zdarzają się niezwykle rzadko. Powinni je oglądać wszyscy bez wyjątku. Choć straszny i trudny i nie da się go oglądać codziennie – to film, do którego się wraca. «Idź i patrz» to wyjątkowe w kinematografii dzieło sztuki.

- kinopoisk.ru

Dante i Goya zacmokaliby z uznaniem, gdyby dane im było obejrzeć "Idź i patrz". Bardzo dobry film, ale też ogromnie męczący, między innymi dlatego, że jest głośny i bez litości atakuje kakofonią dźwięków. Trudno się po nim pozbierać, więc radzę zarezerwować sobie godzinkę czasu wolnego po projekcji. Dla nieustraszonych.

- Esme (więcej krótkich recenzji)

Dla miłośników kina, szczególnie rosyjskiego, to pozycje obowiązkowe.

No właśnie - tak jest zawsze - Ci, którzy takie kino najbardziej lubią i cenią, najwięcej po dupie dostają!!! Kupiłem te filmy już dawno (2 z nich znałem już wcześniej), za spore penize, tuż po premierze. Od ust sobie odjąłem, aby tylko mieć i cieszyć się już zawsze, gdy przyjdzie mi na to ochota.. Ale podskakiwałem z radości jak mały bęczek, bo zwłaszcza "Wniebowstąpienie' i 'Idź i patrz' uwielbiam. A tu teraz kolekcja wychodzi - trzy w jednym, pewnie w atrakcyjnej cenie. Kurna, jaki ten świat jest niesprawiedliwy!!!

Heh, a ja nie kupiłem. Ale jakoś się nie łudzę, że cena będzie rzeczywiście aż tak niska. "Idź i patrz" wybitne, "Wniebowstąpienie" świetne, a "Pokój przychodzącemu na świat" nie znam. To da Bóg poznam.

Niech nawet będzie ze 20 zł taniej. Za te 20 zł można przecież kolejny film kupić.. A ja troszkę inaczej: "Wniebowstąpienie" wybitne, "Idź i patrz" świetne, "Pokój przychodzącemu na świat" bardzo dobry.

Syn się interesuje wojskowością, jest też rusofilem. Jest więc okazja, żeby zniechęcić go do militariów za pomocą kultury rosyjskiej.
Tylko dlaczego informacja o wydaniu kolekcji pojawia się na ponad miesiąc przed samym wydarzeniem? Jeśli cena będzie przystępna chętnie kupię, ale do tego czasu pewnie zapomnę.

Może żeby wszyscy zdążyli odłożyć pieniążki na płytę :)

@tremor
To ryzykowna ścieżka :) Wymienione 3 tytuły może i rzeczywiście do wojny zniechęcają, ale co jak syn zainteresuje się starszym wojennym kinem radzieckim? Obejrzy taką "Balladę o żołnierzu" i następnego dnia się zaciągnie ;)

Na szczęście póki co ja jestem Najwyższą, Bezwzględną i Nieubłaganą Cenzurą.
Chyba, że akurat jest żona.

Cóż, może to rzeczywiście nie taka zła droga, bo taki 'Pokój przychodzącemu na świat' uczy tolerancji wobec "wroga"... Ale mimo wszystko nie ufał bym za bardzo temu, że cenzurowanie na dłuższą metę coś da. Jak będzie chciał zostać 'czerwonym beretem', to nic go nie powstrzyma. Co najwyżej skończy się na tym, że wyląduje w jednostce logistycznej:)))

Dodaj komentarz