Retrospektywa filmów Siergieja Paradżanowa na 4. Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską

Data:

Siergiej Paradżanow – radziecki reżyser filmowy uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców kinematografii XX wieku. Jego pierwszym filmem fabularnym był Andrijesz realizowany we współpracy z Jakowem Bazelianem. W całej swojej karierze był reżyserem bądź współreżyserem około 20 filmów, do 3 napisał scenariusze. Na tegorocznym Festiwalu Sputnik, dwadzieścia lat po śmierci Paradżanowa, będziemy mieli przyjemność zaprezentowania Państwu wybranych tytułów z jego filmografii.

Barwy granatu

Będą mieli Państwo okazję obejrzeć film Pierwszy chłopak z 1958 roku, z początków kariery filmowej Siergieja Paradżanowa. Ten dramatyczny obraz ukazuje historię rodzinnej wsi sierżanta Daniła. Ten po zdemobilizowaniu z wojska postanawia znaleźć receptę na nudę wśród zamieszkałej tam młodzieży. Podejmuje śmiałe wyzwania i zachęca do działania nawet najbardziej zagorzałych chuliganów.

Kolejne tytuły prezentowane w ramach tej sekcji to: Ukraińska rapsodia (1961) Kwiat na kamieniu (1962), Cienie zapomnianych przodków (1964), Barwy granatu (1968), Legenda o Twierdzy Suramskiej (1985).

Okazją do spotkania z filmami tego twórcy będzie również projekcja filmu Aszik Kerib z 1988 roku. To ostatni film zrealizowany przez Siergieja Paradżanowa. Choć rozpoczął on jeszcze film Spowiedź to nie zdołał go ukończyć.

Aszik Kerib został uhonorowany Nagrodą Związku Filmowców ZSRR „Nika” w 1990 roku za najlepszy film fabularny, scenografię, zdjęcia i reżyserię. Niestety Paradżanow nagrody nie mógł już odebrać.

Sam film to portret młodego chłopaka, zarabiającego na życie grą na weselach. Zakochany z wzajemnością w córce tureckiego kupca, poświęca kilka lat na podniesienie swojego statusu materialnego by zyskać przychylność ojca dziewczyny. Czy uda mu się zrealizować cel i poślubić ukochaną? Odpowiedź już w listopadzie.


Barwy granatu

Retrospektywie filmów Siergieja Paradżanowa będą towarzyszyć pokazy filmów dokumentalnych opowiadających o jego życiu codziennym, artystycznym i o osobowości jaką był. Noc w muzeum Paradżanowa (reż. Roman Bałajan, 1998) i Niebezpiecznie wolny człowiek (reż. Roman Szyrman, 2005) na pewno rzucą nowe światło na interpretację twórczości tego radzieckiego reżysera.

W grudniu zaś firma dystrybucyjna 35mm po raz pierwszy w Polsce wyda kolekcje 5 filmów na dvd Siergieja Paradżanowa, w skład której wejdą: Cienie zapomnianych przodków, Barwy granatu, Aszik Kereb, Kod Paradżanowa, Legenda o twierdzy Suramskiej.

O kolejnych sekcjach festiwalu i wydarzeniach towarzyszących będziemy informować Państwa już wkrótce na oficjalnym blogu Sputnika na Filmasterze oraz naszymi kanałami: Sputnik na Blip, Sputnik na Twitter.

Jeśli lubicie kino oryginalne, wizyjne, artystyczne, o wysmakowanych obrazach, to nie przegapcie tej retrospektywy.
Ja widziałem Sayat Novą (Barwy granatu), Cienie zapomnianych przodków, Aszik Kerib, Legendę o twierdzy Suramskiej. Trochę szkoda, że dokładnie te filmy wyjdą na zapowiadanym dvd, ale i tak kupię. Warto!

Jezu jak się cieszę, bo w mojej wiosce Sputnik zapowiedziany i Paradżanowa na dużym ekranie nie odpuszczę.

W czasie ubiegłorocznego Sputnika retrospektywy Tarkowskiego w innych miastach poza Warszawą nie puszczano, więc boję się, że podobnie może być z Paradżanowem (w objazd po Polsce puszczono tylko nowe filmy). Obym się mylił...

W tym roku Paradżanow będzie również w innych miastach, nie tylko w Warszawie. Zapraszamy do zapoznania się z repertuarami Sputnika we wszystkich miastach.

Bardzo, bardzo się cieszę, że się myliłem :D:D:D
Wielkie dzięki! (choć Tarkowskiego sprzed roku i tak Wam nie daruję ;))

No przecież nie lubisz Tarkowskiego :)

Lubi, ale nie wszystkie filmy ;)

Myślałem, że nie lubię, ale Zwierciadło jednak trochę przywróciło mnie do pionu. Ech, świetnie byłoby je zobaczyć na dużym ekranie. Zresztą nawet te filmy, których nie lubię, świetnie byłoby zobaczyć na dużym ekranie, bo strona wizualna zawsze jest olśniewająca.

Pozwolę sobie polecić jeszcze jeden film, który powinien Ci się spodobać http://filmaster.pl/film/andrey-rublyov/

Tak, wiem o tym. I poluję na niego. Kiedyś leciał w tv i go przegapiłem.

@sputnik: Czy możecie zdradzić coś więcej na temat DVD? Czy filmy będą z oryginalnymi ścieżkami dźwiękowymi (azerska/ukraińska)? Czy to będą odnowione transfery od RusCiCo? Jaka będzie cena?

Dodaj komentarz