Trzeci dzień Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik, dzisiaj rekomendujemy:

Data:

7 listopada (niedziela), 18:00, - Kino Kultura
Debata po filmie „Barwy granatu” poświęcona twórczości Siergieja Paradżanowa z udziałem Janusza Gazdy (krytyk filmowy, wybitny znawca twórczości Siergieja Paradżanowa), Jurija Mieczitowa (gruziński fotograf, przyjaciel Paradżanowa, zrobił serię portretów reżysera, wydał album „Sergiej Paradżanow. Kronika dialogu”), Zawena Sarkisiana (dyrektor Muzeum Paradżanowa w Erewaniu, przyjaciel reżysera), Lewona Abrahamiana (etnograf, krytyk, przyjaciel, antropolog od kultury Armenii, autor prac o reżyserze), - prowadzący Grzegorz Pieńkowski (filmoznawca, tłumacz).
/Warunkiem uczestnictwa w debacie jest zakup biletu na film/

„Barwy granatu” Reżyser: Siergiej Paradżanow
Gatunek: Poetycki
"Barwy granatu" opowiadają historię XVIII-wiecznego ormiańskiego poety Sayat Nova. Film jest serią poetyckich obrazów, wypełnionych rozmaitymi symbolami i alegoriami odwołującymi się do ormiańskiej tradycji i kultury. Losy głównego bohatera poznajemy poprzez poszczególne etapy życia: począwszy od dzieciństwa, poprzez młodość, a kończąc na śmierci Sayat Novy w klasztorze. Jest to historia tragiczna. Nieszczęśliwa i zakazana miłość poety do córki króla zmusza go do opuszczenia dworu. Wybiera on więc życie w odosobnieniu, które zostaje gwałtownie przerwane przez najazd perskiego szacha. "Barwy granatu", pomimo zmian wprowadzonych przez sowieckich cenzorów, jest słusznie zaliczany do najwybitniejszych dzieł Paradżanowa .

Dla miłośników kina rosyjskiego i nie tylko, w szczególności polecamy również ndwa filmy z sekcji kina konkursowego:

17:40, Kino Kinoteka - pokaz filmu „Żyć”
Debiut rosyjskiego aktora i reżysera Jurija Bykowa. Nietuzinkowe połączenie kina artystycznego
z kinem akcji. Trzymające w napięciu sceny pościgów i strzelanin, rytmiczny montaż i doskonała muzyka.
Rok produkcji: 2009 r., Czas trwania: 72 min.
NAGRODY:
2010 - Nagroda „Debiut” dla reżysera J. Bykowa na Festiwalu „Złoty Feniks” (Smoleńsk)
2010 - Nagroda Specjalna producenta generalnego festiwalu „Amurska Jesień” Antona Kaliużnogo dla reżysera filmu (Błagowieszcziensk)

Pustkowie. Myśliwy w podeszłym wieku (Michaił) wbrew swojej woli staje się wraz z młodym mężczyzną, który wsiada do jego samochodu, obiektem bezwzględnej pogoni. Aby przeżyć, sympatyczny i dobroduszny Michaił musi uciekać ze swoim niechcianym towarzyszem (Andriejem). Dwaj obcy sobie mężczyźni mają prosty cel – umknąć swoim prześladowcom i dotrzeć do oddalonego o kilkanaście kilometrów miasta. Muszą spróbować działać razem. Bezwzględne polowanie, które urządzają na nich niezidentyfikowani oprawcy, kończy się w opuszczonej wsi..

Recenzja filmu: http://michuk.filmaster.pl/notka/zyc-sputnik-2010/
Trailer: http://www.facebook.com/home.php?#!/video/video.php?v=1364692838200

17:10, Kino Kinoteka – pokaz filmu „Pochowajcie mnie pod podłogą”

Długo oczekiwana adaptacja bestselleru Pawła Sanajewa. Film oparty na autentycznych wydarzeniach zrealizował Siergiej Snieżkin. Doskonała gra aktorska zaowocowała licznymi nagrodami na festiwalach filmowych. Film pokazuje kierunek współczesnego kina rosyjskiego, obrazuje analizę więzi rodzinnych i przezwyciężanie codziennych problemów.
Rok produkcji: 2009, Czas trwania: 110 min.

NAGRODY:
2009 r. – Nagroda „Wielka siódemka” za najlepszy film na VII Moskiewskim Festiwalu Kina Rosyjskiego "Moskiewska Premiera" (Siergiej Snieżkin)
2009 r. – Nagroda „Wielka siódemka” za najlepszą rolę żeńską na VII Moskiewskim Festiwalu Kina Rosyjskiego "Moskiewska Premiera" (Swietłana Kriuczkowa)
2010 r.- Nagroda "Nika" za najlepszą rolę żeńską (Swietłana Kriuczkowa)
2010 r.- Nagroda "Nika" za najlepszą drugoplanową rolę żeńską (Marija Szukszyna).
Ośmioletni Sasza Sawieliew mieszka z dziadkiem, słynnym aktorem, Zasłużonym Artystą ZSRR, i babcią. Babcia nie chce oddać chorowitego wnuczka córce Oldze, również aktorce. Olga ponownie wyszła za mąż i jest według swojej matki podstępną zdrajczynią knującą tylko jak wykraść chłopca, którym nie jest w stanie się prawidłowo opiekować. Babcia – domowy tyran, terroryzujący swoich bliskich miłością, której nie sposób odróżnić od nienawiści, za wszelką cenę chcę zatrzymać wnuczka przy sobie. Razem z matką niemalże rozrywają chłopczyka między sobą.

Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=jGOlQTGd_7s&feature;=related

Zapraszamy!