your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Jakie filmy oglądam?

Tak mnie naszło, że jak wielu uczestników projektu #104filmy, tak wiele różnych sposobów selekcji filmów, które oglądamy, w związku z tym ciekaw jestem ,co ma wpływ na to, jakie filmy oglądacie?

Czy ustalacie sobie, że np. w maju obejrzycie tylko filmy Ingmara Bergmana albo Pedro Almodovara?

Czy oglądacie co popadnie, co leci w telewizji?

Czy oglądacie przez pewien okres czasu np. tylko filmy z Clintem Eastwoodem?

Czy oglądacie tylko filmy, które wcześniej przesialiście 5 razy przez sito i trafiły do listy "Have to watch"?

Czy jakiekolwiek inne kryteria bierzecie pod uwagę?

No jak to? Wybieramy filmy z Rekomendacji Filmastera!
Co najwyżej przesiewamy je przez własne sito...

.

Ja czytam książki i oglądam filmy kierując się impulsem i dostępnością. Nie umiem sobie robić założeń i list, bo się strasznie męczę i przestają cokolwiek oglądać. A impuls może pochodzić z różnych stron - np. z fajnego zdania w recenzji, ochoty na kino określonego gatunku, jakiegoś reżysera (ale za dużo czyichś filmów pod rząd nie wytrzymam), z jakimś aktorem/aktorką, na jakiś temat, z jakiegoś kraju. To zależy od czynników pozafilmowych - nastroju, tematów, które mnie w danym momencie interesują. Np. teraz obejrzałam kilka filmów Herzoga (mam w planach następne) i równocześnie czytam Przewodnik Krytyki Politycznej dotyczący tego reżysera. Bardzo fajna sprawa. Mam niesamowitą ochotę obejrzeć też coś Bergmana (nawet pod wpływem chwili zamówiłam sobie box jego filmów w Merlinie), bo dopiero co skończyłam czytać wywiady z nim, a przede mną jego autobiografia.

.

Ja mam podobnie jak Lamijka.

Na ogół jest tak, że mam ochotę i czas na obejrzenie filmu i wtedy sprawdzam, co jest grane w kinach albo co na naszej półce czeka na obejrzenie i wybieram coś w oparciu o nastrój itp.

Na półce są filmy dostane w prezencie, kupione okazyjnie lub pożyczone. Dwie ostatnie grupy znajdują się na półce, bo "słyszeliśmy, że to fajny film", "opis na okładce/aktorzy/reżyser wygląda zachęcająco" albo "zawsze chcieliśmy zobaczyć jeszcze raz". Tylko kilka filmów jest specjalnie wyszukanych, "bo zawsze chcieliśmy zobaczyć".

Od czasu do czasu zdarza się też, że w kinie grają film, który chcemy zobaczyć i wybieramy się na niego, bo akurat jest okazja (chodzi zwł. o filmy stare albo egzotyczne). Albo że bierzemy udział w jakiejś imprezie i w jej ramach pokazywany jest taki a nie inny film itp.

Nie korzystam z filmasterowych rekomendacji ale sprawdzam, czy konkretny film, który mam możliwość obejrzeć, powinien mi się wg systemu spodobać.

.

Nie potrafiłbym przez miesiąc oglądać filmów jednego tylko reżysera. Zwykle po drugim, albo trzecim stwierdzam, że wystarczy. Podziwiam wszystkich, którzy są w stanie narzucić taką dyscyplinę. Na swoje nieszczęście czytam recenzje filmowe w prasie i internecie i one często mnie nakłaniają do obejrzenia czegoś. Zwykle kiepsko na tym wychodzę, bo spora grupa recenzentów potrafi jeden film w trakcie premiery zjechać, a przy następnym obrazie danego reżysera wynosić go pod niebiosa (tak się złapałem na "300").

No i jeszcze filmasterowe rekomendacje i wishlista.

.

Ogólnie oglądam wszystko co jest dramatem. Staram się oglądać produkcje nowsze, jak i starsze. Nie mam specjalnych kryteriów na dany miesiąc, czy tydzień. Jeśli mam kilka propozycji do wyboru to intuicyjnie jakąś wybieram.

lamijka, gdzie można natrafić na wywiady z Bergmanem? Nie ukrywam, że ostatnio jestem pod wielkim wrażeniem jego twórczości. No i ten zachwyt na pewno nie minie :)

.

Czytałam te rozmowy: http://www.biblionetka.pl/book.aspx?id=77512 wypożyczone z biblioteki osiedlowej. :-) Ale w Merlinie też chyba są, bo niedawno chciałam je jeszcze kupić.

.

Dzięki. Na allegro taniej :)

.

Kilka cytatów z tych wywiadów znajdziesz w mojej notce.

.

Ja chyba podobnie jak Lamijka - pochodzące z różnych stron impulsy. Coś przeczytam, coś usłyszę, coś mnie zaciekawi i ląduje na liście do obejrzenia.

Abstrahując od tego, ten rok jest dla mnie rokiem zapoznawania się z Bałkanami, więc dodaję do listy coraz więcej filmów bałkańskich - a więc filmów zarówno reżyserów z Bałkanów, jak i filmów o Bałkanach.

.

Natii, a co ciekawego polecisz o Bałkanach?

.

Niżej Ci odpowiedziałam, natomiast dodam jeszcze, że dzisiejszy film, czyli "Tournee" http://filmaster.pl/film/turneja/ był znakomity. Kiedy już uporam się z zaliczeniami i obroną magisterki, spróbuję napisać recenzje tych wszystkich bałkańskich filmów.

.

Trzymam kciuki! I czekam na recenzje. Dzięki za info nt.filmów. Kusturicy jakoś do tej pory nie lubiłam i omijałam.. Oba filmy Zbanic oczywiście znam. :-) A znasz coś niefabularnego o Bałkanach, co mogłabyś polecić?

.

Malutko na razie widziałam, na razie lista tylko puchnie. Na pewno "Jej droga" - widziałam w Twoich ocenach "Grbavicę", "Jej droga" to film tej samej reżyserki, słyszałam opinię, że gorszy od "Grbavicy", mnie osobiście "Jej droga" podobała się o wiele bardziej. To o współczesnej Bośni.

Poza tym bardzo dobre są filmy w ramach festiwalu kina serbskiego, który aktualnie odbywa się w Poznaniu: http://www.kinomuza.pl/index.php/pl/aktualnosci/59,2,11,236,i-balkan-film-fest-tydzien-kina-serbskiego-2026-maja Na razie widziałam cztery pierwsze i wszystkie mogę polecić, nie wiem tylko, jak z ich dostępnością i czy gdzieś je znajdziesz... Ale te filmy są w ogóle dobrym punktem wyjścia, nakręcili je znani serbscy reżyserzy, więc warto zajrzeć w ich filmografię i poskakać po filmach.

Poza tym zamierzam się już od jakiegoś czasu na "Czas cyganów" Kusturicy. Ta piosenka mnie zaczarowała: http://www.youtube.com/watch?v=bStwaOGxy_Q, poza tym znajoma bardzo polecała mi ten film. Po "Arizona Dream" (tylko że to akurat nie jest o Bałkanach, ale jaka piękna muzyka napisana przez Bregovića!) jestem w ogóle pod dużym wrażeniem Kusturicy, więc zamierzam w jego filmografii pogrzebać.

Jak widzisz, nie jest tego wiele, nie chcę polecać czegoś, czego sama jeszcze nie obejrzałam i nie zweryfikowałam - ale w miarę oglądania mogę Ci podrzucać wartościowe moim zdaniem filmy. :-)

.

Zaloguj się aby skomentować lub połącz przez Dołącz przez Facebook