Godność w czasach kapitalizmu

Data:
Ocena recenzenta: 6/10

Duet Ken Loach/ Paul Laverty na tropie biurokratycznych absurdów made in UK: gdy instytucje państwowe zamiast świadczyć faktyczną pomoc bezrobotnym, mnożą procedury i przepisy uprzykrzające im życie.

Tytułowy bohater filmu (w tej świetnej roli angielski komik Dave Johns) jest energicznym stolarzem, który przerwał zawodową aktywność po zawale serca. Lekarze nie pozwalają mu jeszcze wrócić do pracy, ale nieludzki system ewaluacyjny sponsoroway przez rządową agendę odmawia Danielowi przysługującej mu pomocy. Samotny mężczyzna - choć sam posiada niewiele - pomaga młodej, samotnej matce, ktora podobnie jak on doświadcza upokorzeń ze strony państwowych instytucji, w jednej z których zresztą ta dwójka się poznaje. Daniel Blake ma zapał i determincję, by walczyć o godne życie i powrót na rynek pracy, mimo że niezrozumiałych trudności na swej drodze spotyka aż nadto.

Loach i Laverty historię Daniela Blake'a złożyli z wielu opowieści, które usłyszeli jeżdżąc po kraju, słuchając ciężko doświadczonych przez los ludzi i pracowników centrów mających pomagać znaleźć zatrudnienie (które tego nie robią) czy banków żywności. Ich recenzja systemu pomocowego na Wyspach jest miażdżąca. Konsekwentnie wytykają nieludzkie absurdy, którymi kierują się te instytucje. Z dokumentalną precyzją pokazują, jak zamiast pomagać w świetle przepisów i procedur, niszczy się ludzkie życie. Można tylko pomarzyć, by ktoś w Polsce tak rzetelnie potrafił rozliczać "przyjazne państwo" i inne "dobre zmiany", które są ładnymi sloganami, a w wielu przypadkach też mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Bo ostatecznie w tym wszystkim chodzi o obronę ludzkiej godności i prawa do znośnego życia.

Czytaj więcej - CANNES 2016 (ODCINEK 3): ADE, DUMONT, LOACH, LARRAIN >>> >>>

Zwiastun: