Wtorek na Sputniku

Data:

9 listopada (wtorek) ze Sputnikiem POLECAMY:

SPOTKANIE PRZEDSTAWICIELI SZKÓŁ FILMOWYCH - Mistrzowskiej Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy i WGIK (rosyjska szkoła filmowa), godz. 16.00
Nowy Wspaniały Świat /wstęp wolny/

Uczestnicy: Julia Popławska (reżyserka), Kristoffer Karlsson Rus (reżyser), Joanna Skalska (przedstawicielka Szkoły Wajdy), Ilja Kazankow (reżyser).

W trakcie spotkania zostaną pokazane 3 filmy:
MAMA(Ilja Kazankow) Liryczny komediodramat. Dwóch kursantów Akademii Morskiej samowolnie zrywa się z zajęć, żeby zadzwonić do mamy w dniu jej urodzin. Po drodze spotka ich wiele przygód, ale przychylność otoczenia i
determinacja pomogą osiągnąć szczytny cel.

OJ BOŻE, DROGI BOŻE Starsze małżeństwo spędza dni na przyzbie swego domu, obserwując naturę i komentując wydarzenia na wsi. Prawie całe dotychczasowe życie spędzili razem w drewnianym domu na skraju lasu. Pewnego dnia ich spokój zostaje zakłócony przez bardzo głośnych gości…

STREET FEELING Współczesna wypowiedź dotycząca siódmego przykazania „Nie kradnij”. Młodzi grafficiarze kradną farby w sklepie i pod oknem Tomasza, 45-letniego grafika, zaczynają malować na murze. Tomasz przeżywa właśnie trudny okres w swoim życiu zawodowym i osobistym, pracuje pod presją zleceniodawcy, który naciska, aby przygotował projekt zadowalający klienta. Zaczyna się walka z własnym gustem, przekonaniami i z czasem… Film powstał w ramach cyklu „Dekalog 89+”.

OTWARCIE WYSTAWY „SIERGIEJ PARADŻANOW. KRONIKA DIALOGU", godz. 18:00 Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa /wstęp wolny/

4. FFR Sputnik nad Polską po raz pierwszy, w ramach swojego programu, prezentuje retrospektywę filmów genialnego reżysera Siergieja Paradżanowa, którą otworzy wystawa zdjęć gruzińskiego fotografa Jurija Mieczitowa.
Jurij Mieczitow towarzyszył reżyserowi przez ostatnie 11 lat jego życia. W tym okresie fotograf stworzył swoisty latopis fotograficzny ukazujący postać Paradżanowa w różnych ujęciach i okolicznościach. Na czarno-białych i kolorowych zdjęciach znajdują się kadry z planów filmowych, koncepcyjne zdjęcia autorskie z ramami od obrazów, bukietami kwiatów i nieodłączną barwą granatu.
Ormianin z narodowości, wychowany w Tbilisi, studiujący w Państwowej Szkole Filmowej (WGIK ZSRR), mieszkający i pracujący w Kijowie i Erewaniu, Paradżanow (1924-1990) skupił w sobie całe bogactwo i różnorodność kultury ormiańskiej, gruzińskiej, rosyjskiej i ukraińskiej. Jego życie zostało naznaczone światową sławą poetyckich filmów i zakazem ich wyświetlania, latami spędzonymi w więzieniu wskutek tendencyjnych oskarżeń i ponownym uznaniem jego twórczości w okresie pierestrojki. Paradżanow tworzył na styku kina i malarstwa, łącząc gatunki i style, tym samy stając się prekursorem i inspiracją w kontekście rozwoju sztuki współczesnej.
Jurij Mieczitow będzie naszym szczególnym gościem podczas dzisiejszego wenisażu.

Zapraszamy!