your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Współpraca

Jesteś właścicielem kina lub magazynu o filmie?

Chętnie wchodzimy w barterowe umowy z kinami studyjnymi, magazynami i blogami na temat filmu. Aktualnie współpracujemy z czterema kinami w Warszawie (Muranów, Etnokino, Alchemia i Ada), Kinem Muza w Poznaniu, Kinem Charlie w Łodzi i Kinem Pod Baranami w Krakowie. W ramach współpracy promujemy lokalne kina wśród odwiedzających portal zamieszczając logo na stronie głównej oraz publikując informacje prasowe na temat aktualnych wydarzeń. Kina dystrybuują nasze ulotki, wieszają plakaty i fundują bilety użytkownikom Filmastera.

Organizujesz festiwal filmowy?

Jesteśmy bardzo aktywni na krajowych festiwalach filmowych. Objęliśmy już patronatem takie imprezy jak toruński Tofifest, festiwal Sputnik nad Polską i Kino w Pięciu Smakach, przegląd Węgierska Wiosna Filmowa i Kino Stocznia: Noir.

Nasi redaktorzy i użytkownicy tłumnie nawiedzają popularne festiwale zasypując Filmastera recenzjami. Oto przykładowe próbki z Warszawskiego Festiwalu Filmowego 2009, Tofifestu 2010 i Ery Nowe Horyzonty 2010.

Prowadzisz stronę/bloga o kinie?

Linkuj do Filmastera przy recenzjach filmów, a my możemy wypromować Twoje recenzje. W taki sposób współpracujemy m.in. z serwisem Ofilmie.pl.

Jesteś programistą?

Filmaster jest otwartym serwisem, tj. kod źródłowy projektu dostępny jest na wolnej licencji Affero GPLv3, a treść udostępniona jest na zasadach licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa. Oznacza to, że kontrolę nad serwisem ma jego społeczność, a konktrolę nad danymi -- sami użytkownicy. I o to właśnie chodzi.

Serwis napisany został w języku Python, przy użyciu frameworka django, wykorzystując jednocześnie wiele modułów projektu Pinax.

O powodach takiej a nie innej decyzji i ewentualnych skutkach napisaliśmy na blogu projektu Filmaster:

Co to oznacza w praktyce?

Teoretycznie każdy kto chce może pożyczyć sobie nasz kod i postawić na jego postawie podobny (albo nawet identyczny) serwis. To nie brzmi jednak zbyt sensownie, bo po co komu kopia Filmastera. Co brzmi sensowniej to wzięcie kodu i przerobienie go tak, żeby na jego podstawie zbudować serwis o teatrze. Albo o muzyce. Albo o książkach. Normalnie taka osoba musiałaby wszystkie funkcje zaimplementować sama. W przypadku skorzystania z naszego kodu, to co musi zrobić to przystosowanie projektu do specyficznych wymagań. Sama funkcjonalność jest już w większości gotowa.

A co my będziemy z tego mieli?

Na razie całość tego postu brzmi jakbyśmy postradali rozum. Po co oddawać za darmo efekt prawie rocznej pracy?

To już nieco trudniejsze pytanie. Po pierwsze, sami tworząc Filmastera bazowaliśmy na projektach o otwartym kodzie źródłowym. Serwis zbudowaliśmy w otwartym frameworku django, bazując na wielu modułach projektu pinax. Może więc warto nie tylko brać, ale też oddać coś społeczności, dzięki której Filmaster w ogóle miał szansę powstać (nie wyobrażamy sobie pisania od zera wszsytkich funkcji, po prostu stworzenie serwisu zajęłoby nam wtedy co najmniej pół roku więcej i nie znalibyście Filmastera w takiej postaci jak istnieje w tej chwili.

Ale to oczywiście nie jedyny powód. Licencja AGPL ma to do siebie, że ktokowiek weźmie nasz kod i użyje go w swoim projekcie, będzie musiał upublicznić swoje poprawki i rozszerzenia na tej samej licencji. A to oznacza, że wszystkie funkcje stworzone przez ten wyimaginowany projekt będą możliwe do wykorzystania równiez u nas.

Dodatkowo, otwarty kod to większa zachęta dla programistów, żeby przyłączyć się do naszego projektu i zaimplementować w Filmasterze jakieś ciekawe nowe funkcje. A pomysłów jest mnóstwo, większość z nich padła już nieraz na Sugesterze Filmastera.

A więc... jak można pomóc?

Do współpracy zachęcamy wszystkich deweloperów Pythona/Django, którzy chcą przyłączyć się do fajnego projektu programistycznego. Najlepiej skontaktować się z nami i uzgodnić szczegóły

Ściągasz kod z Filmaster.org i działasz!

A co jeśli nie umiem programować?

Nie bój nic. Jest wiele do roboty, nie tylko programowanie. Możesz na przykład:

  • edytować tagi
  • edytować opisy filmów
  • dodawać/poprawiać polskie tytuły filmów
  • moderować filmy czekające na import do bazy Filmastera

Żeby uzyskać takie uprawnienia, wystarczy zgłosić swoją kandydaturę wysyłając prywatną wiadomość do michuka. Najlepiej zrobić to jeśli jesteś już stałym użytkownikiem serwisu, dodałeś/dodałaś kilka recenzji i notek i ogólnie czynnie udzielasz się w życiu Filmastera.