your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Dwunastu gniewnych ludzi (1957)

Tytuł oryginalny: 12 Angry Men

Reżyseria: Sidney Lumet

Przed sądem staje oskarżony o zabójstwo latynos. Jego wina jest oczywista. Osądzić go może tylko społeczeństwo, reprezentowane przez 12 ławików, którzy rozpoczynają naradę. Czy wina oskarżonego jest naprawdę taka oczywista? Czy może nam wygodniej jest nie myśleć i ślepo podążać krótszą drogą znakowaną stereotypami i uprzedzeniami. Wśród tych 12 sprawiedliwych znajdzie się jeden, któremu droga na około wydaje się słuszniejsza i stara się przekonać innych, by pochylili się nad losem człowieka i oddali mu prawo do sprawiedliwego osądu. Czy moralność i człowieczeństwo znajdą więcej sprzymierzeńców?

Obsada:

Beiglirs Beiglirs napisał o Dwunastu gniewnych ludzi

Stary ale film jak najbardziej na propsie.

Garminer Garminer napisał(a) o Dwunastu gniewnych ludzi

Uwielbiam wracać do tego filmu.

igornowacki igornowacki napisał(a) o Dwunastu gniewnych ludzi

Mój ulubiony film - trzyma w napięciu aż do samego końca i mimo tego, że akcja dzieje się cały czas w jednym pomieszczeniu.

ioanka ioanka napisała o Dwunastu gniewnych ludzi

"Za dużo Pan myśli i wszystko się Panu miesza."

10 gwiazdki

OjciecFernando OjciecFernando napisał o Dwunastu gniewnych ludzi

Uklepuje na placek.

10 gwiazdki

kichawa kichawa napisał o Dwunastu gniewnych ludzi

Po raz bodajze 3ci siegnalem po ten film. Jak zwykle atmosfera filmu bardzo szybko pochłania widza. Brak rozpraszajacych elementow tła pozwala skupic sie na tylko na 12 osobach, gdzie każda z nich posiada wlasna historie zycia. Historia ta wplywa na decyzje jaka dana osoba podejmuje. Film na pierwszy (no moze drugi) rzut oka posiada braki w scenariuszu. Wydaje mi sie, jednak ze jesli sprawa dotyczylaby wielomiliardowych korzysci braki bylyby jeszcze wieksze. A wiec jak najbardziej maja racje bytu. Na [...] Przeczytaj całość

8 gwiazdki

rachelbelfiore9 rachelbelfiore9 napisał(a) o Twelve Angry Men

I haven't seen it yet...I'll get back to you on that.

KhaaL KhaaL napisał(a) o Twelve Angry Men

55 years later, this timeless movie is still a seeworthy gem. All characters were distinct and all the conflicts and dialogues were convincing. I highly recommended this movie. Also, see "the man from earth" if you liked this movie.

9 gwiazdki

jdk2588 jdk2588 napisał(a) o Twelve Angry Men

blah blah1

5 gwiazdki

djonataramos djonataramos napisał(a) o Twelve Angry Men

.

9 gwiazdki

bjag bjag napisał o Dwunastu gniewnych ludzi

Film-gigant, który jakimś cudem upchnięto do małego, zatłoczonego pomieszczenia. Pomimo kameralności nie da się żadną miarą nazwać "Dwunastu..." teatrem telewizji, bo Lumet od początku do końca korzysta z technik na wskroś kinowych. Gdy w finale dowiadujemy się wreszcie, dlaczego juror nr 3 tak uparcie usiłował doprowadzić do skazania oskarżonego, pojawia się symetryczne pytanie: Dlaczego numer osiem konsekwentnie bronił chłopaka? Bo jego motywacja tak naprawdę pozostaje dla nas zagadką.

10 gwiazdki

bjag bjag napisał o Dwunastu gniewnych ludzi

Film-gigant, który jakimś cudem upchnięto do małego, zatłoczonego pomieszczenia. Pomimo kameralności nie da się żadną miarą nazwać "Dwunastu..." teatrem telewizji, bo Lumet od początku do końca korzysta z technik na wskroś kinowych. Gdy w finale dowiadujemy się wreszcie, dlaczego juror nr 3 tak uparcie usiłował doprowadzić do skazania oskarżonego, pojawia się symetryczne pytanie: Dlaczego numer osiem od początku konsekwentnie bronił chłopaka? Bo jego motywacja tak naprawdę pozostaje zagadką.

10 gwiazdki

digitalscribe digitalscribe napisał(a) o Twelve Angry Men

Brilliant example of how sometimes the best direction involves stepping out of the way to let the story and the actors unveil themselves, with only the most miminal editorial intervention.

10 gwiazdki

maxcine maxcine napisał o Dwunastu gniewnych ludzi

Pomimo upływu lat film ogląda się fantastycznie. Jak dla mnie obowiązkowy dla każdego kinomaniaka.

9 gwiazdki

sproject sproject napisał o Dwunastu gniewnych ludzi

Kawałek niesamowitego i magicznego kina, którego wstyd nie znać. Ekipie odpowiedzialnej za ten film udało się przyciągnąć widza mimo że ten nie dość że nie poznaje imion bohaterów, to przez znakomitą większość czasu przebywa razem z dwunastoma ławnikami w tylko jednym, nie za dużym pomieszczeniu. Odpowiednio poprowadzona akcja pozwala powoli odkrywać nowe fakty z historii oskarżonego o zabójstwo latynosa oraz badać ludzkie wnętrze i obserwować zachodzące w bohaterach zmiany.

9 gwiazdki

format format napisał(a) o Dwunastu gniewnych ludzi

klasyk, który każdy powinien zobaczyć. trzeba się jedynie nastawić na coś innego, kino bowiem w ciągu ostatnich 50 lat zmieniło się dość diametralnie...

7 gwiazdki

mgvf mgvf napisał(a) o Dwunastu gniewnych ludzi

Doskonały przykład, jak za 5 zł zrobić wybitny film.

10 gwiazdki

zuber zuber napisał o Dwunastu gniewnych ludzi

Wyłączając dwie krótkie sceny rozgrywające się w sądzie i w łazience, przez cały czas trwania filmu widzimy jeden mały pokój i 12 zwykłych ludzi w roli ławników. Na nudę nie ma tu jednak miejsca. Ba! Dwunastu gniewnych ludzi wywołało we mnie silniejsze emocje niż większość filmów akcji. Bo w dobrych historiach nie chodzi o fikuśne bronie czy efekty specjalne, ale o starcie idei. A nie można sobie wymarzyć zespołu aktorów, którzy lepiej by odegrali ten konflikt, niż w filmie Lumeta.

9 gwiazdki

Slimak Slimak napisała o Dwunastu gniewnych ludzi

Klasyczne kino w najlepszym wydaniu. Długie ujęcia i znakomite dialog. Świetnie obnaża schematy społeczne i wady ówczesnego amerykańskiego społeczeństwa.

9 gwiazdki

maft maft napisał(a) o Dwunastu gniewnych ludzi

Po takich filmach che się tylko więcej.

10 gwiazdki

pokaż więcej