Zniewolony (2013)

12 Years a Slave
Reżyseria: Steve McQueen (III)
Scenariusz: ,

Ekranizacja wstrząsających wspomnień Salomona Northupa. To wydarzyło się naprawdę.

Jest rok 1841. Na północy Stanów Zjednoczonych już od lat czarnoskórzy obywatele cieszą się wolnością. Jednak w stanach południowych wciąż panuje niewolnictwo. Mieszkający w Waszyngtonie Salomon Northup – czarnoskóry wolny i wykształcony człowiek, ojciec dwojga dzieci, szczęśliwy mąż i szanowany obywatel – zostaje podstępem porwany i sprzedany handlarzom niewolników. Tak rozpoczyna się trwająca 12 lat dramatyczna i niezwykła odyseja człowieka, który wbrew otaczającej go brutalnej rzeczywistości próbuje przetrwać i nigdy nie stracić nadziei na wolność.

Człowiek raz wolny, pozostanie nim na zawsze.
(opis dystrybutora)

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Sądząc za Wikipedią, nie nakręcono wiele filmów o niewolnictwie (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_films_featuring_slavery). Ten może nie jest arcydziełem, ale oddaje sprawiedliwość. Czekam jeszcze na adaptację z prawdziwego zdarzenia "najlepszej amerykańskiej powieści", czyli Twainowskiego Adventures of Huckleberry Finn.

Dużo brakuje McQueenowi tutaj do Wstydu np. Ot taka standardowa opowiastka o niewolnictwie z pięknymi momentami ujęciami. Niczego nie urywa a raczej skok na oskary.

No niestety, też się dużo więcej spodziewałem. Zaskakujące jak standardowy film może zrobić reżyser Głodu i Wstydu...

Pitt ex machina - o tym jak przyszedł Brad Pitt i pozamiatał niewolnictwo ;]
+ chłosta za którą dostaje się oscary

McQueen głęboko rozczarowujący.

helen
tropicielkoni
Efunia
duzulek
patrycja76
JUMAN
dvdmaniak
bartje
beznazwybez
kajag