4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni (2007)

4 luni, 3 saptamâni si 2 zile
Reżyseria: Cristian Mungiu
Scenariusz:

Schyłkowe lata komunizmu w Rumunii. Ponurzy ludzie, nieoświetlone, opustoszałe, zimowe ulice, szarość i wszechobecna brzydota. W takich realiach żyją i studiują przyjaciółki Otilia i Gabita, dla których, mimo wszystko, życie ma jeszcze posmak przygody i oczekiwania na spełnienie marzeń. Do czasu jednak, kiedy Gabita dowiaduje się, że jest w ciąży. Boi się zostać samotną matką, obawia się reakcji rodziców i otoczenia, nie chce rzucić studiów. Aborcja byłaby jakimś wyjściem z sytuacji, jest jednak nielegalna. Otylia pomaga swojej przyjaciółce w załatwieniu wszystkich formalności, rezerwuje pokoik w tanim hotelu, umawia spotkanie z tajemniczym Panem Bebe, podtrzymuje na duchu i wspiera. Obie dziewczyny razem przechodzą przez doświadczenie, po którym nic już nie będzie takie samo. (Opis dystrybutora)

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Moze jestem zupelnie wypluta z emocji, ale film mnie bardziej rozdraznil, niz poruszyl. Zdjecia i scenariusz ala Dogma, sporo dluuugich ujec, ktore "buduja emocje". Nudno, brudno, ale idea szczytna.

Przygnębiający film, jednak świetnie zrealizowany.

Całkiem niezły film, ale nie ustrzegł się od dłużyzn. Taki trochę „film walczący” obnażający kretyńskie prawo zmuszające kobiety do potajemnych aborcji, do narażania zdrowia i życia. Wszystko pokazane subtelnie, bez drastycznych scen.

Poruszający (wręcz druzgocący) film Mungiu. W ostatnich scenach stajemy się główną bohaterką i chodzimy razem z nią. Rzadko zdarza się coś takiego przeżyć w kinie. Bardzo warto. Nawet jeśli temat aborcji jest Ci zupełnie obojętny.

Szokująca historia w konwencji wręcz paradokumentalnej wciąga i trzyma w napięciu od początku do końca. Pierwszorzędne kino.

Ciężki, przytłaczający film. Dla mnie aż za bardzo.

Niesamowity film. Wiem, że to będzie banalne, ale spytam. Dlaczego my nie robimy takich filmów?

Mocne, nieprzyjemne, prawdziwe, znakomite.

Trzymający w napięciu, dramatyczny. Niezły kawałek rumuńskiego kina.

MRZVA
milali
przemyslawszwaczka
rcz
rcz
bartje
Michalwielkiznawca
Szklanka1979
AniaVerzhbytska
falkenberg
MureQ