your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

71 fragmentów (1994)

Tytuł oryginalny: 71 Fragmente einer Chronologie des Zufalls

Reżyseria: Michael Haneke

Wigilia Bożego Narodzenia 1993 roku. Wiadomości wypełniają beznamiętne niusy o zamieszkach na Haiti, problemach Michaela Jacksona i wojnie na Bałkanach. I o bezsensownej masakrze w jednym z wiedeńskich banków, gdzie nastolatek zastrzelił 3 osoby. Z boku obserwujemy, jak rumuński chłopiec Marian kradnie, by przeżyć, jak starszy pan przygotowuje sobie zupę, jak uczeń Max gra w pingponga, jak pewne małżeństwo nie umie się porozumieć z Anną - dziewczynką, którą chcą przygarnąć... Marian uciekł do Austrii, bo słyszał, że "ludzie są tu dobrzy dla dzieci". Podglądamy tych ludzi bez zbliżeń, ich rutynowe czynności, problemy z komunikacją z innymi... A wszystko przybliża nas do tragedii... Beznamiętnie.

Obsada:

doktor pueblo doktor pueblo ocenił(a) 71 fragmentów

8 gwiazdki

bartje bartje ocenił(a) 71 fragmentów

6 gwiazdki

Anu Sza Anu Sza ocenił(a) 71 fragmentów

7 gwiazdki

dcd dcd ocenił(a) 71 fragmentów

8 gwiazdki

adamalysz adamalysz ocenił(a) 71 fragmentów

1 gwiazdki

psubrat psubrat ocenił(a) 71 fragmentów

8 gwiazdki

ptkw ptkw ocenił(a) 71 Fragmente einer Chronologie des Zufalls

9 gwiazdki

Slowianka Slowianka ocenił(a) 71 fragmentów

8 gwiazdki

emerenc emerenc napisała o 71 fragmentów

"71 fragmentów" to próba odpowiedzenia na pytanie dlaczego ludzie dopuszczają się irracjonalnych czynów. Film ma formę rozsypanej układanki, której fragmenty to krótkie sceny z życia bohaterów, których losy sprzęgną się ze sobą w kulminacyjnym momencie; jeden będzie mordercą, pozostałe ofiarami. Haneke traktuje swoich bohaterów równo, okazuje się, że każdy z nich dusi się w świecie popkulturowej papki, to, który z nich wyciągnie broń zdaje się być dziełem przypadku. Ten film to bardzo ostra krytyka [...] Przeczytaj całość

8 gwiazdki

emerenc emerenc ocenił(a) 71 fragmentów

8 gwiazdki

stamina777 stamina777 ocenił(a) 71 Fragmente einer Chronologie des Zufalls

8 gwiazdki

adamalysz adamalysz ocenił(a) 71 fragmentów

9 gwiazdki

buzol buzol ocenił(a) 71 fragmentów

7 gwiazdki

deliberado deliberado napisał o 71 fragmentów

Bardzo podobny do "Kodu nieznanego" zarówno pod względem stylistyki jak i tematyki. To kolejny film tego reżysera koncentrujący się wokół ludzkiej alienacji, frustracji i trudnościach we wzajemnej komunikacji. Gdyby ktoś poprosił mnie o wskazanie pojedynczej sceny, która najlepiej zobrazowałaby kino Hanekego, wybrałbym obiadową scenę właśnie z "Fragmentów".

7 gwiazdki