Piękny umysł (2001)

A Beautiful Mind
Reżyseria: Ron Howard

Biografia Johna Forbesa Nasha Jr. - amerykańskiego geniusza matematycznego, który przez całe życie zmagał się ze schizofrenią. Uznanie zdobył zajmując się m.in. teorią gier niezespołowych. W latach 50. jego wiedzę i umiejętności chciał wykorzystać wywiad wojskowy. W latach 90. udało mu się wreszcie pokonać chorobę. W 1994 roku otrzymał za swoje osiągnięcia naukowe Nagrodę Nobla.

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

bardzo reklamowany, a jednak nie zachwycil. Taka sobie historyjka. Chociaz watek ze schizofrenia zaskakiwal

Z jednej strony - świetne aktorstwo i znakomite prowadzenie akcji. Z drugiej jednak - kilka niesamowicie przesłodzonych scen, szczególnie w banalnej końcówce.

Reżyserowi udało się mnie zaskoczyć i wciągnąć do świata głównego bohatera. Niestety filmowa biografia geniusza nieco odbiega od prawdziwej i jest przesłodzona.

Ten film to świetny obraz schizofrenika. Schizofrenika w świecie zewnętrznym, a nie w szpitalu (a to zwykle się pokazuje). Tylko zbyt mało poświęcono jego żonie, która zdaje się być postacią kluczową..

Jeden z tych filmów, które podobają się w wieku gdy chłonie się wszystko jak leci bez specjalnego krytycyzmu. Po kilku latach oceniam jednak zdecydowanie niżej. Dobrze nakręcona bajeczka nie mająca wiele wspólnego z rzeczywistością..

Jedna z najlepszych ról jaką kino widziało.

Jak czasem trudno rozpoznać rzeczywistość, ile wysiłku kosztuje poznanie samego siebie, gdzie są granice ludzkiej nieomylności... Poza tym film ciepły i bardzo "ładny".

Wspaniała biografia, film godny obejrzenia.

Nie wykrzesał we mnie przesadnie gorących uczuć. Nie wiem czego brakuje, mógł być chyba lepszy.

Po obejrzeniu tego filmu żałowałem, że nigdy nie miałem głowy do matematyki. A tak naprawdę to uwielbiam ten film za konkretne sceny i fakt, że taki człowiek naprawdę istniał.

czym jest schizofrenia i czy mozna z nia sobie poradzic-cieply film ze swietnym crowe harrisem i connelly, mistrzowskie ujecie tematu!

Jennifer Connelly ; jutro mówię TAK. :) A film ,cóż - rewelacja.

piękny umysł to ciekawy film. Pokazuje przede wszystkim prawdę i człowieka , który wygrywa walkę z chorobą.

prawdę?

no wiesz... tak jak Polacy na mundialu - moralnie wygrywa...

"Piękny umysł" to na pewno nie jest lekki film - ale za to jakże... piękny. I pokazujący, co to jest schizofrenia, a to nie jest często poruszany w kinie temat.

Wspaniały Russell Crowe i jeszcze lepszy aktor grający jego wyimaginowanego przyjaciela. Afera z wywiadem wojskowym jest wspaniale zawikłana, nie wiadomo jak reagować. Świetne zdjęcia.

dalbym 5, a nawet 4, ale gra tu Jennifer Connelly, a ja ją po prostu uwielbiam. Taki sobie film, zwykły przeciętniak.

Ciekawe, bo i ja z tego samego powodu podciągnąłem ocenę tego typikal holiłud prodakt. W Connely o ile dobrze pamiętam "zabujałem się" w trakcie seansu Requiem dla snu :)

To nawet nie chodzi o to, ze ona mi sie jakos specjalnie podoba jako kobieta (chociaz niebrzydka jest), ale w ogole nigdy mi nigdzie nie przeszkadzala.

Ach, biedna Connelly, jednego dnia ja "po prostu uwielbiasz" a drugiego już tylko Ci "nigdzie nie przeszkadza". Dziewczyna wpadnie jeszcze w depresję ;D

Hehehehe, nom. Ale fakt jest taki, ze naprawde ja lubie. Trzyma poziom laska, ani za wysoko, ani za nisko ;)

Na mnie jednak robi duże wrażenie, mniej więcej takie jakie zrobiła na Kate Winslet w Małych dzieciach, tyle, ze oczywiście daleki jestem od płaczu ;)

Piękna historia o człowieku, geniuszu matematycznym i ciężko chorym na jedną z najbardziej upiornych i nieprzewidywalnych chorób. Coś za coś niestety...

Podobal mi sie, bedzie wysoko.

uwielbiam ten film
dla nie jako matematyka jest to coś... wspaniałego

piękny. trzeba zobaczyć

Naprawdę poruszający, przedstawia niesamowitą historię.

Dobrze nakręcona biografia. Polecam wszytskim którzy lubią filmy oparte na życiu ludzi z krwi i kości. Czasem do niego wraca.

;) ;) ;) ;) ;)

Pole "krótka recenzja" można zostawiać puste.

A próbowałaś? Ja, gdy zostawiałem puste dostawałem info "a recenzja?".

Bo niepotrzebnie naciskałeś przycisk "Wyślij". Pole było puste, stąd system pytał o recenzję. Jeśli tylko zaznaczysz ocenę na skali punktowej, to nie będzie pytał. A ocena zapisuje się automatycznie, nie trzeba nic klikać.

Mam na liście ocenionych filmów całą masę takich, których nie zaszczyciłam recenzją . Choćby ten. ^_^

Film głęboko poruszający. Koniecznie trzeba go zobaczyć!

Chmerson
WeronikaWojcik
hrabalka2021
ala2004
piotrmoskal
pkudron
TomaszKoczar
JustynaMajewska
PaulaWieczorek
Efunia