Bardzo poszukiwany człowiek (2014)

A Most Wanted Man
Reżyseria: Anton Corbijn

Od ataku na World Trade Center minęło 10 lat. Służby wywiadowcze w całej Europie nadal tropią groźnych islamistów. Do Hamburga uznawanego za jedną z głównych siedzib terrorystów, przedostaje się młody, skrajnie wycieńczony Czeczen, Issa. Jego przyjazd natychmiast wzbudza niepokój kontrwywiadu niemieckiego oraz brytyjskiego. Tajemniczy mężczyzna rości sobie bowiem prawo do gigantycznej fortuny zdeponowanej przed laty w prywatnym banku. W prowokacji przygotowanej przez służby, role do odegrania będą mieć nie tylko agenci. Do rozgrywki przystąpi także młoda idealistka, prawniczka Annabel (McAdams) i leciwy bankier (Dafoe), który jako jedyny ma dostęp do podejrzanego konta. Czy Issa jest ofiarą opresyjnego systemu, czy śmiertelnie groźnym terrorystą, którego kolejny ruch może okazać się tragiczny w skutkach? Rozpoczyna się walka wywiadów i wyścig, którego stawką jest międzynarodowe bezpieczeństwo. (opis dystrybutora)

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Od gwiazd anglo- i niemieckojęzycznych aż się roi (czasem nawet się trochę marnują w małych rólkach, jak mój ulubieniec Daniel Bruhl), a do tego świetny scenariusz, więc oczywiście ogląda się znakomicie. Jeśli czegoś mi brak, to tylko dlatego, że pamiętam jeszcze wytworną stylizację, która wyniosła "Szpiega" Alfredsona na wyżyny nie tylko kina szpiegowskiego, ale też kina w ogóle. Tu tego nie ma, jest za to większa aktualność polityczna. Niestety to nie zastępuje wszystkiego. Jest dobrze, mogło być lepiej.

Podoba mi się sensacja Corbijna. Podobał mi się "Amerykanin", "Bardzo poszukiwany człowiek" jeszcze bardziej. Spójność nastroju połączona jest z istotną treścią , dotyczącą walki z terroryzmem. No i rewelacyjny PSH w swojej ostatniej wielkiej roli.

Historia nie jest specjalnie skomplikowana, ale film ma świetny nastrój i fantastyczną, symboliczną scenę pożegnania wielkiego Philipa Seymoura Hoffmana.

Gdzie Ci się tak spieszy do tego pożegnania? Jeszcze go zobaczysz w Mockingjay.

Coś mi mówi, że wolę to pożegnanie :)

Porządny szpiegowski, bez kombinowania jak w Tinker, tailor więc każdy zrozumie.

verdiana
bartje
emerenc
NarisAtaris
MureQ
PiotrKowalski
carre44
jakilcz
Uciekinier
PrzemyslawLes