Aleksander Newski (1938)

Aleksandr Nevskiy

Akcja toczy się w XII-wiecznej Rosji, rozbitej na feudalne części. Mocno osłabiony najazdami tatarskimi kraj zostaje napadnięty przez Zakon Krzyżacki. Niemieccy Kawalerowie Mieczowi grabią bezkarnie przygraniczne wioski, wszędzie, gdzie się pojawią siejąc gwałt i spustoszenie. Kiedy wrogowie zbliżają się do bram Nowogrodu, jego przerażeni mieszkańcy zwracają się po pomoc do znanego z waleczności księcia Aleksandra Newskiego. Wspaniała opowieść Eisensteina o średniowiecznym bohaterze dała genialnemu twórcy możliwość zastosowania nowatorskich rozwiązań w dziedzinie obrazu i dźwięku. (Sputnik)

Obsada:

Pełna obsada

Bardzo piękny, artystyczny film z kilkoma niesamowitymi scenami, niestety scenariuszowo bez porównania do chociażby "Iwana Groźnego". Świetna muzyka Prokofiewa, odrobinkę mniej spójna niż w "Iwanie". Wspaniały Czerkasow jako Aleksander - wcielony autorytet. Krzyżacy mają bardzo eleganckie fryzury ^^

Film mnie wciągnął przede wszystkim za sprawą świetnych ujęć oraz kilku bardzo interesujących scen, nie tylko batalistycznych (a są naprawdę imponujące)
Mam zerowe doświadczenie w zakresie filmografii przedwojennej i zaczynam się zastanawiać dlaczego.

Konfucjusz70
Fytif
Vento
AniaVerzhbytska
jakilcz
Samarytanin
JUMAN
jango
jozeflorski
Afonia