Amarcord (1973)

Reżyseria: Federico Fellini

Zagadkowy tytuł oznaczający w dialekcie romańskim "pamiętam" znakomicie oddaje poetykę i nastrój tego obrazu. Jest to opowieść o jednym z miasteczek włoskiej prowincji w latach 1930 - 35, kiedy to największy wpływ na sytuację ówczesnych Włoch wywierał kościół i ideologia faszystowska. Przede wszystkim jest to jednak historia mieszkańców włoskiej prowincji - ludzi, których życie upływa obok głównych nurtów życia politycznego i społecznego.

Jest to historia leniwego, zamkniętego w sobie, nieprzeniknionego życia włoskiej prowincji, historia obijactwa, mizernych uczuć, śmiesznych po trosze aspiracji i pragnień - mówił o swym filmie Fellini.

Reżyser jest daleki od idealizowania wspomnień z dzieciństwa. Jego film jest w równej mierze krytyczny co szyderczy. A mimo to z każdego kadru przebija wzruszenie i czułość wobec spraw i ludzi tamtego świata. Wobec wspomnień, których okruchy uwiecznione zostały z niezwykłą siłą artystycznej wizji.
(Opis Filmoteki Narodowej)

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

ładny i nastrojowy, ale najnudniejszy film Felliniego, jaki widziałam. Tylko dla fanatyków mistrza

Widzę że zmiana pokoleniowa nastąpiła... Dawniej nikt by się nie odważył przyznać, że nie uważa Amarcord za arcydzieło totalne... a że nudny... ten film to pochwała nudy...

Viva Gradisca! Viva! :-)

SlawomirDomanski
NarisAtaris
Lotnik
AniaVerzhbytska
MureQ
jakilcz
Greedo
dcd
dcd
bujka
verdiana