Więzień nienawiści (1998)

American History X
Reżyseria: Tony Kaye
Scenariusz:

Dennis Viniard, głowa domu typowej amerykańskiej rodziny, jest strażakiem. Pewnego razu, w trakcie akcji ratunkowej w "czarnej dzielnicy" zostaje śmiertelnie postrzelony przez czarnoskórego bandytę. Od tamtej pory Derek, starszy syn Dennisa, zwalając całe zło Ameryki na imigrantów, przyłącza się do nazistowskiego ruchu. Jest całkowicie zatracony w swej nienawiści do wszystkich obcokrajowców. Pewnej nocy jego samochód staje się celem rabunkowym czarnoskórych rzezimieszków. Derek w brutalny sposób pozbawia życia jednego z nich, tym samym trafia do więzienia na kilka długich lat. Na miejscu zostaje brutalnie uświadomiony o błędach w swej ideologii. Nawiązuje również przyjaźń z sympatycznym współwięźniem, Lamontem, który z biegiem czasu zmienia jego spojrzenie na społeczeństwo...

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

"American history" w nazwie może odstraszać, ale to tylko pozory.

Świetna gra Nortona i historia, która mimo wszystko mnie nie zafascynowała.

Bardzo dobry film z przesłaniem. Pokazuje jak wiele zła można posiąść, nie będąc tego świadomym. Polecam. Zdecydowanie,

Co to jest? Wykład o tolerancji dla gimnazjalistów? Gdyby nie świetny Norton to nie dałoby się tego oglądać.

Ciekawa historia. Kapitalna gra aktorska.

Bardzo dobry film z dorosłym przesłaniem i utrzymaną w odpowiednim klimacie historią. Naprawdę wysokiej klasy kino, bardzo polecam.

Zgadzam się. Wzruszające zakończenie, a scenariusz rewelacyjny.

O dziwo podobał mi się ten film. To dziwne o tyle, że jest się do czego przyczepić (zbyt łatwe i szybkie "nawrócenia" bohaterów, niepotrzebnie dramatyczna końcówka). Czemu więc tak wysoka ocena? Chyba ujął mnie tym, że starał się nie być (nomen omen) czarno-biały; pokazywał skąd faszyzm się bierze, a nawet dość przewrotnie pokazał go jako całkiem sensowną alternatywę. No i jest po prostu świetnie zrealizowany. A Norton w roli faszysty - znakomity. P.S. Żeby nie było: faszyści niech spierdalają!

Chmerson
Guma
robirgen
ania00
pkudron
LukaszMazur
duzulek
clayman
KRCK
goou