Andriej Rublow (1966)

Andrey Rublyov
Reżyseria: Andriej Tarkowski

Historyczne tło filmu stanowi XV-wieczna Rosja widziana oczyma pielgrzymującego mnicha Rublowa. Jest to czas wewnętrznego rozbicia państwa rosyjskiego i konfliktów pomiędzy Wielkimi Księstwami. Jednak nie to stanowi główny temat filmu, którego wymowa jest głęboko filozoficzna. Na przykładzie wielkiego rosyjskiego twórcy ikon - Andrieja Rublowa, reżyser rozpatruje odwieczny konflikt pomiędzy artystą a władzą... (Sputnik)

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Zarazem fresk historyczny i portret artysty-mnicha. Nie mam wątpliwości, że jest to dobry film, po prostu nie znajduję szczególnego upodobania w oglądaniu w/w fresków. Gdyby nie drugi, bardziej kameralny wątek biograficzny, byłoby mi trudno przetrwać te 3 godziny. Nie zachwycił, ale przyznaję, że warto.

piękna opowieść o Rosji, z ABSOLUTNIE GENIALNYM klimatem i świetnie poprowadzoną fabułą. Jeden z filmów wszechczasów.

Chyba o Rusi ;p

musi to na Rusi a w Polsce jak kto chce

Bóg ci wybaczy, tylko ty sobie nie wybaczaj.

Pierwsza część jest genialna i gdyby całość była taka musiałbym obniżyć wszystkie swoje oceny. Żaden z filmów, które oceniłem na 10 nie wytrzymuje z nią konkurencji. Jednak wraz z częścią drugą mistyka zamienia się w historię, a poetycka intymność w plenerowe widowisko. Ciągle dobre, ale już bez tego blasku.

Nietutejszy
SlawomirDomanski
Konfucjusz70
NarisAtaris
Frana
doktorpueblo
Nevon
AniaVerzhbytska
umbrin
asia1298