Angelus (2000)

Reżyseria: Lech Majewski

Wszystko zaczęło się od strasznej przepowiedni starego mistrza. Przekazał on swojemu następcy Teofilowi (Jan Siodlaczek), że w Ziemię uderzy śmiercionośny promień z Saturna.

W 1953 roku okultyści zauważyli, że wróżba zaczęła się wypełniać: nad światem przetoczyła się II wojna światowa, pojawiały się też bestie w ludzkiej skórze - Hitler i Stalin. Stare księgi dawały jednak nadzieję. Trzeba było znaleźć "przeczystego młodzieńca" Angelusa, który ściągnie na siebie feralny promień i uratuje ludzkość.

W latach 30. w Janowie na Śląsku powstała gmina okultystyczna. Przewodził jej słynny malarz-prymitywista Teofil Ociepka. Górnicy zgłębiali magiczne księgi i malowali obrazy o mistycznym przesłaniu - demony z Saturna mieszały się tam z dziwadłami ze śląskich podań. Grupa przestała istnieć w latach 50., ale Janowski fenomen zainspirował LECHA MAJEWSKIEGO. W swoim filmie Majewski maluje świat, w którym wspólne bytowanie aniołów i Ślązaków jest tak oczywiste jak to, że w kopalni wydobywa się węgiel. Na ekranie magia jest częścią codzienności, tej z gorącym seksem i dosadnym lokalnym humorem.

Obsada:

Pełna obsada

Plastyczna uczta dla oczu i środkowoeuropejski wdzięk w śląskim wydaniu czynią ten film wspaniałym otwarciem nowego tysiąclecia dla polskiej kinematografii.

Bardzo śląski, bardzo surrealistyczny.

MonikaMazurkowna
msa
msa
Marcheweczka
barsta
peeroog
psubrat
emil
agryppa
kazimierzkawulok
wujek_bogdan