Apocalypto (2006)

Reżyseria: Mel Gibson
Scenariusz: ,

Owiana legendami zagadkowa cywilizacja Majów na wielkim ekranie. Opowiedziana w konwencji przygody historia o ludzkich namiętnościach, dramatach i walce na śmierć i życie w sercu nieprzeniknionej jeszcze przez hiszpańskich konkwistadorów dżungli.

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Z całego filmu podobała mi się tyko jedna scena. Dzięki niej 2 a nie 1.

Nuuuuuuda!
Przez cały film nic się nie dzieje, tylko Majowie się mordują i ganiają, ganiają i mordują.

Recepta: Wez Rapa Nui (1994), przenies na inny kontynent, wytnij ze scenariusza wsztko co nie bedzie poscigiem/krwawym skladaniem ofiary, zamieszaj, potrzasnij i gotowe. Brutalne, nudne, niewiele wnoszace w jakiejkolwiek plaszczyznie.

Dobra odtrutka na politycznopoprawne pomysły, jakoby wszelkie kultury były równie wartościowe. Nie są dla tych, dla których jedna kultura oznacza śmierć, druga -- wyzwolenie.

Bohater podobny do Ronaldinho przez dobre 90% filmu uprawia jogging po południowoamerykańskich lasach. Gdyby zamiast aktorów zatrudnili piłkarzy wyszłaby z tego pełnometrażowa reklama Pepsi. Obecnie reklama zdecydowanie lepsza od filmu.

Oglądany zza odrobinę przymrużonych oczu film zyskuje. Ultrasugestywna atmosfera rychłej śmierci na szczycie piramidy to majstersztyk. I na litość boską, ten film to nie jest wykład z historii!

Zupełnie do mnie nie trafiło...

Mimo wielkiej dawki przemocy bezustannie trzymał w napięciu i skłonił do refleksji. Przekonał mnie surowym sposobem pokazania dawnych, okrutnych dziejów. Doskonałe zdjęcia i muzyka.

Czy puentą tego filmu ma być, że zacni chrześcijanie przynieśli okrutnym dzikusom kulturę i ogładę? Niesmaczne. Na plus scenografia i kostiumy, na minus reszta, w tym okrucieństwo - w większości filmów przemoc mi nie przeszkadza (a nawet wręcz przeciwnie), ale Gibson zdaje się czerpać z jej pokazywania niepokojąco perwersyjną przyjemność.

jak można nakręcić tak drętwy i miałki film mając tak wiernie i wiarygodnie odtworzone realia epoki? pomijam slapstickowe sceny z początku filmu ŻENADA I DNO

duzulek
Pcedrate
Danielito
dvdmaniak
jayb85
mkvili
murrayostril
JUMAN
malamadi
otonashi