Avalon (1990)

Reżyseria: Barry Levinson

W mitologii celtyckiej Avalon jest legendarną rajską wyspą szczęścia, dostatku, harmonii i piękna. Dla bohaterów filmu Barry'ego Levinsona - żydowskich emigrantów z Europy Wschodniej - taką bajeczną, wspaniałą krainą jest Ameryka.
Sam Kryczynski (Armin Mueller-Stahl) przybywa do Stanów Zjednoczonych z Rosji i osiedla się w Baltimore - mieście, które wydaje się mu wspaniałą metropolią, prawdziwą ziemią obiecaną.
Tak zaczyna się rodzinna saga, którą ceniony producent, scenarzysta i reżyser BARRY LEVINSON ("Rain Man", "Bugsy") oparł w dużej części na doświadczeniach własnego dziadka, krewnych i wreszcie, na wspomnieniach z dzieciństwa. Akcja filmu rozpoczyna się przed I wojną światową, ale jej większa część toczy się na przełomie lat 40. i 50. To czas, w którym "amerykańskie marzenie" Sama Kryczynskiego coraz trudniej znosi konfrontację z rzeczywistością. Wokół zachodzą gwałtowne zamiany obyczajowe i cywilizacyjne; pojawia się telewizja, masowa motoryzacja, wzrasta przestępczość, a model dużych, wielopokoleniowych rodzin odchodzi powoli w przeszłość. Sam nie rozumie własnych dzieci i wnuków, nie rozumie też współczesnej Ameryki, która coraz mniej przypomina wyśniony "Avalon" z lat jego młodości...
(alekinoplus.pl)

Obsada:

Zwiastun:

wyjątkowej urody i z wątkiem polsko-żydowskim.

asthmar
niebieskiptak
Uciekinier
lapsus