Przebudzenia (1990)

Awakenings
Reżyseria: Penny Marshall

Przebudzenie to oparta na autentycznych wydarzeniach poruszająca opowieść o lekarzu, który na zawsze zmienił życie swych pacjentów. W rolach głównych wystąpili: nominowany do Oscara® Robert De Niro( (Najlepszy Aktor, 1990) i Robin Williams. Williams gra rolę dr. Malcolma Sayera, naukowca, który wykorzystuje eksperymentalny lek, by przywrócić do pelnej świadomości pogrążonych w katatonii pacjentów. De Niro wciela się w postać Leonarda, pierwszego pacjenta, który przechodzi kontrowersyjną terapię. Zachęcony powodzeniem eksperymentu dr Sayer decyduje się podać lek pozostałym chorym.

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Genialny film na podstawie genialnej książki Sacksa o pacjentach postencefalitycznych. I znowu znakomita kreacja de Niro.

Aż się prosi, aby do ocen dodano kategorię aktorstwo.

Genialne główne role De Niro i Williamsa. Zaskakujący, mądry i wzruszający.

Co za aktorstwo! Williams jak Williams - rola dobrodusznego, lekko oryginalnego inteligenta to jego popisowy numer (Patch Adams, Buntownik z wyboru, Stowarzyszenie umarłych poetów...), ale Robert "Twardy Mafiozo" De Niro? Kompletnie mnie zaskoczył, zagrał równie dobrze jak Hoffman w Rain Manie. Zdecydowanie warto ten film obejrzeć, zwłaszcza jeśli lubi się któregoś z pierwszoplanowych aktorów.

De Niro i Robin Williams - cóż może z tego wyniknąć? Film piękny, niebywale wzruszający i smutny. Cenny z punktu widzenia neuropsychologii, jest oparty na podstawie własnych doświadczeń znanego neurologa dr Sacksa. De Niro i Williams podczas przygotowań do roli spędzali ponoć dużo czasu w szpitalu razem z Dr Olivierem Sacksem i jego pacjentami.

Konfucjusz70
duzulek
JUMAN
grandar
Iceman
bartje
beznazwybez
liongotie
Michalwielkiznawca
Szklanka1979