Awatar czyli zamiana dusz (1964)

Reżyseria: Janusz Majewski
Scenariusz:

Polski film telewizyjny science fiction z 1964 roku, w reżyserii Janusza Majewskiego, z jego scenariuszem i dialogami. Adaptacja opowiadania Awatar Teofila Gautiera, pisarza francuskiego. Film powstał w ramach cyklu czarno-białych nowel telewizyjnych Opowieści niesamowite.
Akcja filmu rozgrywa się w XIX-wiecznym Paryżu. W pałacu Faubourg Saint Honore mieszka zakochane w sobie małżeństwo – hrabina Magdalena Natasza Łabińska i hrabia Olgierd Łabiński. Oboje są polskimi patriotami, a ich małżeńskim sekretem jest codzienna recytacja fragmentów wiersza Adama Mickiewicza Do M***: "Zawsze i wszędzie będę ja przy tobie...".
W hrabinie podkochuje się paryski młodzieniec Oktawiusz de Saville. Nie mogąc zdobyć jej względów, szuka lekarstwa na swe miłosne cierpienie. Udaje się do diabolicznego doktora Cherbonneau, który podsuwa mu zaczerpnięty z wiedzy indyjskiej pomysł zamiany dusz: dusza chłopaka miałaby wejść w ciało hrabiego. Zamiana dochodzi do skutku, nie rozwiązuje jednak problemów sercowych chłopaka. Oktawiusz nawet jako mąż nie potrafi zdobyć pięknej Magdaleny, co gorsza – nie zna poezji Mickiewicza. (Wikipedia)

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

verdiana
Uciekinier
ScuMmy
cvana
omnitruncatedkraken
tropicielkoni