Ćma barowa (1987)

Barfly
Reżyseria: Barbet Schroeder

Charles Bukowski, urodzony w Niemczech, a przybyły w dzieciństwie do USA, "poeta wyklęty" - zyskał w ostatnim czasie sławę. Z realizmem, ale i humorem opisuje życie ludzi na dnie: mieszkańców slamsów, wykolejeńców i alkoholików, błądzące od knajpy do knajpy "ćmy barowe". Bohater filmu, abnegat i pijaczek, Henri Chinaski, ma poczucie humoru, inteligencję i swoistą charyzmę, jakiej nie może się oprzeć zarówno prostytutka Wanda jak i dama z towarzystwa. Opowieść udowadnia, że życie ma coś do zaoferowania nawet tym, co nic nie mają.

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastuny:

Tak zjechać prozę Bukowskiego potrafił tylko Miki Rurka, wcielający się w alter ego pisarza - Hanka Chinaskiego. A Bukowski napisał o tym książkę pt. "Hollywood". Czyli ten film jednak po coś powstał.

Mickey Rourke, aktor po przejściach zagrał wybitną rolę. Postać z prozy Charlesa Bukowskiego jest hipnotyzująca, charyzmatycznie zagrana przez głównego bohatera "Zapaśnika".
Faye Dunaway w tej roli to kobieta zagubiona życiowo, niezbyt rozgarnięta wieszająca się na tytułowej "Ćmie barowej", uciekająca w alkohol i hulaszcze życie. Cały film ma nastrój makabreski, jest wypełniony wisielczo-surrealistycznym humorem i porywa rozmachem.
Polecam wszystkim fanom prozy Charlesa Bukowskiego i nieugrzecznionego hollywoodzkiego kina.

patrycja76
got3n
Mikser
Uciekinier
bwysoki
dcd
dcd
karaluh
doktorpueblo
maslo
sabort